Przebranżowienie - ile czasu potrzeba? Jak zaplanować ten proces?
Zamierzasz zmienić branżę i zastanawiasz się, ile czasu minie, zanim będziesz gotowy na nowe wyzwania zawodowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od Twojego aktualnego doświadczenia oraz kompetencji. Jeśli jednak w odpowiedni sposób zaplanujesz proces przebranżowienia, na pewno uda Ci się szybko zrealizować ten cel.
- Zmieniając branżę, musisz przede wszystkim jak najlepiej ją poznać, analizując wymagania pracodawców na interesujące Cię stanowisko.
- Kluczowym etapem przebranżowienia jest zdobycie niezbędnych kompetencji, dzięki którym będziesz mógł realizować się w nowej pracy.
- Po wypracowaniu najważniejszych umiejętności musisz zacząć wykorzystywać je w praktyce - dzięki swoim pierwszym projektom potwierdzającym zdobyte kompetencje możesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady.
Pierwszym etapem przebranżowienia się jest jak najlepsze poznanie nowego sektora. Warto przeprowadzić analizę rynku, aby dowiedzieć się, na jakich specjalistów jest obecnie największy popyt. Jeśli na przykład interesuje Cię praca IT, zapoznaj się z ofertami dostępnymi online. Na ich podstawie będziesz mógł stwierdzić, kogo najczęściej szukają pracodawcy i jakie mają oczekiwania względem potencjalnych kandydatów. W ten sposób uda Ci się zweryfikować swoje luki kompetencyjne i ustalić, jakie musisz zdobyć umiejętności. Nie śpiesz się, dokładna analiza ogłoszeń pomaga w ustaleniu kolejnych kroków w przebranżowieniu się. Możesz też nieco głębiej przeniknąć w daną branżę, znajdując mentora. Z jego pomocą uda Ci się także nawiązać kontakty branżowe, które mogą zaowocować konkretnymi propozycjami zatrudnienia.
Niewątpliwie najdłuższym etapem w przebranżowieniu jest zdobywanie niezbędnych kompetencji. Gdy już ustalisz, w jakim sektorze zamierzasz pracować, musisz zastanowić się, które z umiejętności powinieneś uzyskać w pierwszej kolejności. Następnie należy wybrać konkretne sposoby na ich zdobycie, wraz z wyznaczeniem orientacyjnych ram czasowych. Jeśli na przykład zamierzasz zmienić branżę na sektor beauty, niezbędne będzie nauczenie się technik wykonywania konkretnych usług, takich jak laminacja brwi czy przedłużanie rzęs. W tym celu najlepiej zapisać się na kursy lub szkolenia. Oczywiście możesz także zdecydować się na ukończenie studiów - w tym przypadku jednak będziesz musiał poświęcić co najmniej trzy lata na zdobycie wyższego wykształcenia. Dzięki kursom natomiast uda Ci się skrócić czas niezbędny na przebranżowienie.
Chcesz zmienić swoją dotychczasową branżę? Udaj się na targi pracy i przekonaj się, w jakich sektorach masz szansę na zdobycie zatrudnienia - zarówno, gdy interesuje Cię praca w Zawierciu czy innym mieście.
Jeśli już zdobędziesz wiedzę teoretyczną, musisz przekonać się, czy potrafisz w praktyce wykorzystać nowe kompetencje. Zastanów się, czy w interesującej Cię branży kluczowe nie okaże się portfolio. Jeśli chcesz zacząć pracę na przykład jako grafik, to z pewnością wykonane projekty będą odgrywały niezwykle istotną rolę. Pamiętaj przy tym, że doświadczenie możesz zdobywać na wiele sposobów - jako freelancer lub pracując non-profit. Warto zdawać sobie sprawę też z tego, że w nowej branży Twoim atutem mogą być umiejętności miękkie, które wykorzystywałeś w poprzedniej pracy. Jeśli ubiegasz się o posadę związaną z obsługą klienta, wysoko rozwinięta komunikatywność będzie bardzo istotna.
Dowiedz się, jakie są zarobki na stanowisku analityk biznesowy!
Przebranżowienie to długotrwały proces, który może trwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat, jeśli myślisz o podjęciu dodatkowej edukacji w postaci studiów. Wiele zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji do wykonywania danego zawodu. Pamiętaj także, że poza zdobytymi kompetencjami i doświadczeniem, powinieneś też zadbać o budowanie sieci kontaktów. Dzięki temu być może uda Ci się przyspieszyć proces przebranżowienia i zdobyć wymarzoną posadę.