Sankcja kredytu darmowego – co to jest i jak może pomóc kredytobiorcom
Jak obniżyć ratę kredytu i spłacić wyłącznie kapitał początkowy? Zastosuj sankcję kredytu darmowego. To możliwe w sytuacji, w której bank umieścił w umowie szkodliwe zapisy lub klauzule wprowadzające w błąd kredytobiorcę. Rośnie liczba spraw wygrywanych przez klientów instytucji finansowych. Dowiedz się, jak wygląda cały proces i sprawdź, czy sankcję można zastosować także dla twojej pożyczki.
Kiedy otwierasz portale internetowe albo słuchasz głównych wydań wiadomości, często słyszysz dobre wieści dla frankowiczów oraz o korzystnych wyrokach w ich sprawach. A co z kredytobiorcami, którzy swoje zobowiązania spłacają w złotówkach? Czy w ich przypadku nie ma szansy na zmniejszenie raty kredytu bądź odzyskanie odsetek?
Im także należą się pieniądze!
W Polsce kredytobiorcy nadal nie są świadomi pełni swoich praw. Chroni ich ustawa o kredycie konsumenckim, która ma bronić przed nieuczciwymi zapisami w umowach. Tych, mimo upływu lat, nadal nie brakuje. Ich wynikiem są wyższe koszty kredytu, którymi obciążony jest klient banku.
W ustawie zapisana jest sankcja kredytu darmowego. W przypadku udowodnienia przez kredytobiorcę, że w podpisanej przez niego umowie znalazły się celowe wprowadzenie w błąd, uchybienia czy rażące błędy, wówczas ma prawo do zastosowania sankcji, której efektem będzie anulowanie kredytu. Klient banku ma wówczas obowiązek oddać instytucji finansowej wyłącznie pożyczony kapitał. Odsetki i opłaty wrócą na jego konto.
Mogłoby się wydawać, że pojęcie kredytu darmowego występuje tylko w ofertach oszustów, którzy próbują naciągnąć często zdesperowanych klientów instytucji finansowych. Nie musi tak być.
Banki same z siebie nie zgadzają się na zastosowanie sankcji. Konieczne jest skierowanie postępowania na drogę sądową. Na wokandzie pojawia się coraz więcej tego typu spraw. Zapadają pierwsze wyroki, które są korzystne dla klientów, jednak nie można mówić o linii orzecznictwa.
Nagroda za determinację przy wzięciu sprawy własnego kredytu w swoje ręce jest wysoka - konieczność spłaty wyłącznie kapitałowej części pożyczki.
Sankcje kredytu darmowego można zastosować także dla pożyczek także spłaconych. Jeśli nie minęło więcej niż 12 miesięcy od opłacenia ostatniej raty. W przypadku, gdy mechanizm sankcji zostanie uruchomiony, wówczas nadpłacone środki trafią na konto bankowe kredytobiorcy. Z kolei sankcja zastosowana w trakcie spłaty znacząco zmniejsza kolejne raty.
Należy wyraźnie powiedzieć, że konieczne jest spełnienie kilku warunków, aby móc zastosować sankcję kredytu darmowego.
Przede wszystkim - konieczne jest stwierdzenie nieprawidłowości w umowie, które jednoznacznie szkodzą kredytobiorcy i podnoszą koszty kredytu. Sankcja jest karą dla banku, który celowo działa na szkodę klienta.
Definicja sankcji wynika z ustawy o kredycie konsumenckim i tylko do takiego rodzaju umów z bankami ma odniesienie. Kredyt musi być gotówkowy i niezabezpieczony hipoteką. W związku z tym jego kwota nie może przekroczyć 255 550 złotych.
Istotne są także terminy i ramy czasowe. W związku z zapisami w ustawie, do sankcji kwalifikują się pożyczki zawarte po 18 grudnia 2011 roku. Jednocześnie, przy kredytach spłaconych należy pamiętać, że ostatnia operacja związana z kredytem nie mogła zostać wykonana później niż rok temu.
Po spłaceniu kredytu czasu na złożenie oświadczenia o zastosowaniu sankcji kredytu darmowego jest niewiele. Wniosek musi być precyzyjny, rzeczowy i dokładny. Kredytobiorca może mieć tylko jedną szansą na kontakt z bankiem w odpowiednich ramach czasowych. W związku z tym warto skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w tym zagadnieniu, takich jak Back2You czy Helpfind.
- umowa zawiera zapisy, które wprowadzają w błąd i szkodzą kredytobiorcy,
- umowa zawarta z bankiem to kredyt gotówkowy,
- kwota kredytu gotówkowego nie przekracza 255 550 zł,
- kredyt zawarty nie wcześniej niż 18.12.2011 r.,
- jeśli kredyt został spłacony, nie nastąpiło to później niż rok temu.
Każdy, kto chce ubiegać się o zastosowanie sankcji kredytu darmowego, musi mieć świadomość, że możliwość jej wprowadzenia jest ściśle ograniczona czasowo.
Jeśli kredyt jest w trakcie spłaty - problem nie występuje. Pojawia się dopiero po opłaceniu ostatniej z rat. Od tego momentu klient banku ma rok na złożenie pisemnego oświadczenia o zastosowanie sankcji kredytu darmowego.
We wszystkim należy pamiętać, że wszystkie starania możliwe są tylko w przypadku, kiedy nie zgodzimy się na ugodę proponowaną przez bank. Jeśli taka pojawi się ze strony instytucji finansowej, a klient zgodzi się na nią, wówczas jakiekolwiek ubieganie się o swoje prawa przed sądem staje się niemożliwe.
Wokół sankcji kredytu darmowego powstało już kilka bardzo szkodliwych mitów, które sprawiają, że klienci banków sceptycznie patrzą na sądową możliwość walki o swoje prawa.
Warto podkreślić, że złożenie oświadczenia o zastosowaniu sankcji kredytu darmowego nie wywołuje negatywnych konsekwencji podczas trwającego kredytu. Rata nie może zostać zwiększona, a bank nie nałoży żadnej “kary" za próbę wykorzystania istniejącego prawa.
Proces sądowy, którego celem jest zastosowanie sankcji kredytu darmowego, nie ma wpływu na kolejne pożyczki, które klient może chcieć zaciągnąć w przyszłości. Nie istnieje “czarna lista", na którą banki wpisują osoby, które toczą proces z instytucjami finansowymi.
Analiza przygotowująca do rozpoczęcia procesu sankcji kredytu darmowego rozpoczyna się od skompletowania dokumentów.
Dokładnemu prześwietleniu należy poddać umowę kredytową oraz harmonogram spłaty dołączony do niej. W przypadku zamkniętego już kredytu niezbędny jest także dokument poświadczający spłacenie zobowiązań bądź też raport BIK.
Jeśli nie możesz znaleźć swojej umowy kredytowej, zgłoś się do banku. Uzbrój się w cierpliwość, bo instytucja finansowa, do której się zgłosisz, prawdopodobnie będzie odwlekać wydanie duplikatu. Nie musisz tracić czasu w siedzibie banku - wystarczy, że napiszesz maila.
Samodzielna analiza bankowych dokumentów może przyprawić o ból głowy. Zawiły język, dużo treści, specjalistyczne terminy - to wszystko czeka na wnikliwego klienta.
Przy sankcji kredytu darmowego nie ma wiele czasu na próby odwołań do banków. Liczy się szybki i skuteczne działanie, dlatego warto połączyć swoje siły ze specjalistami w tej branży.
Do takich zalicza się firma Helpfind, lider branży dopłat do odszkodowań online, który mocno rozbudował swoją ofertę dla klientów banków, chcących skorzystać z sankcji kredytu darmowego.
Oferta firmy jest unikatowa w skali rynku i nastawiona na błyskawiczne rozwiązanie dla kredytobiorcy - odkupuje prawa do wierzytelności. Podpisuje umowy cesji, dzięki którym klient banku dostaje ustaloną kwotę kilka dni po dopełnieniu formalności. Oznacza to, że nie musi czekać na 3-5 lat sprawy sądowej.
Cała współpraca jest bezkosztowa dla posiadacza kredytu. Wystarczy, że wypełni formularz na stronie Helpfind, dołączy zdjęcia wymaganych dokumentów, a specjaliści ustalą, czy umowa kredytowa zawiera błędy kwalifikujące ją do zastosowania sankcji. Jeśli zdecydujesz się na dalsze kroki, firma przeleje zaproponowaną kwotę na konto. W przypadku, gdy nie zdecydujesz się na współpracę, analiza kosztorysu będzie bezpłatna.
O sankcje kredytu darmowego można starać się samodzielnie, jednak nie jest to prosty proces. Pomocną rękę wyciąga firma Helpfind, która nie pobiera opłat za swoje usługi.
Wystarczy, że prześle firmie dokumenty przez prosty formularz na stronie internetowej, a następnie dowie się, czy jego umowa zawiera błędy. To szybki proces, który rozwiewa wątpliwości i warunkuje dalsze działania. Jeśli umowa kredytowa nie ma błędów, nic nie płaci za wykonaną analizę. W przypadku zaistnienia przesłanek do zastosowania sankcji może powierzyć swoją sprawę specjalistom.
To pierwsza z oszczędności czasu. Druga to brak konieczności czekania na werdykt sądu. Sprawy o uruchomienie sankcji mogę trwać nawet od 3 do 5 lat. Osoba, która podpisze umowę z Helpfind, z pieniędzy na koncie będzie się cieszyć już po kilku dniach roboczych. To wszystko przez umowę cesji, która przenosi prawa do procesowania się z bankiem.
W związku z tym kredytobiorcę nie interesuje wynik rozprawy. To firma musi udowodnić rację po skierowaniu sprawy na wokandę. Determinuje ją do zaangażowania się w sprawę, bo tylko w taki sposób odzyska pieniądze.
Współpraca z Helpfind to bardzo atrakcyjny model dla kredytobiorcy - pozbawiony ryzyka oraz niewymagający płatności. Może przynieść tylko korzyści dla klienta banku, który może zyskać nawet kilka tysięcy złotych.
Z sankcji kredytu darmowego można skorzystać maksymalnie rok po spłacie zobowiązania, dlatego nie warto długo zastanawiać się nad podjęciem działań. Tym bardziej, że powierzając swoją sprawę Helpfind, niczego nie ryzykujesz.
Artykuł sponsorowany