Spokojna przyszłość. Jak systematyczne inwestowanie może wpłynąć na Twoje finansowe jutro?

Systematyczność inwestycyjna może pomóc w budowaniu kapitału i w gromadzeniu środków na emeryturę, przyszłość dziecka lub inne cele finansowe bądź ochronę środków przed inflację. Należy jednak pamiętać, że nawet inwestowanie nie gwarantuje osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Jak w związku z tym podejść do regularnego odkładania pieniędzy w sposób przemyślany, aby zwiększyć szanse na wypracowanie zysków?

Co to jest inwestowanie i jak możesz w ten sposób zbudować swoją finansową przyszłość?

Inwestowanie, czyli lokowanie pieniędzy w różne instrumenty finansowe, zazwyczaj ma na celu osiągnięcie zysku, choć nie ma gwarancji, że każdy inwestor go uzyska. Kluczowe jest więc zrozumienie tego zagadnienia w taki sposób, że inwestowanie powinno prowadzić nie do gromadzenia pieniędzy, ale do pomnażania kapitału - oczywiście z uwzględnieniem ewentualnego ryzyka inwestycyjnego. Przekłada się to np. na ochronę przed inflacją i budowanie finansowej niezależności. Oczywiście, inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału dlatego istotne jest odpowiednie planowanie i dywersyfikacja, a także to, by korzystać ze wsparcia merytorycznego doradców inwestycyjnych - taką pomoc oferuje np. mBank (więcej szczegółów pod adresem: https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje-i-oszczednosci/regularne-odkladanie/cele-inwestycyjne/). Przed rozpoczęciem inwestowania warto rozwiązać krótką ankietę, by ustalić czy inwestowanie jest dla Ciebie. Na jej podstawie określimy Twoje nastawienie do ryzyka, wiedzę o inwestowaniu. 

Po co inwestować? Możliwe cele inwestycji finansowych

Inwestowanie może mieć charakter krótko i długoterminowy. Należy jednak podkreślić, że o ile inwestowanie długofalowe może pomóc w osiągnięciu większych korzyści, o tyle wymaga także akceptacji wyższego ryzyka i cierpliwości. 

Dość często pojawia się tu pytanie, co jednak ma być bardziej konkretnym celem inwestycji? Warto podkreślić, że każdy ma inne cele, które są dla niego ważne. Różnią się one w zależności od potrzeb i indywidualnej sytuacji danej osoby.

Regularne inwestowanie może pomóc w budowaniu kapitału, który może wspierać utrzymanie standardu życia po zakończeniu kariery zawodowej.

Nie trzeba jednak inwestycji sprowadzać jedynie do emerytury. Inwestując regularnie, możemy zgromadzić środki na edukację i zabezpieczenie przyszłości dziecka, mieszkanie, podróże, zakup samochodu, czy inne potrzeby. 

W co inwestować pieniądze? Rodzaje inwestycji finansowych

Inwestowanie w instrumenty rynku kapitałowego to akcje, obligacje korporacyjne, fundusze inwestycyjne i ETF-y. 

Akcje to udziały w firmie, które można kupić na giełdzie. Kiedy kupujesz akcje, stajesz się współwłaścicielem tej firmy i masz prawo do części jej zysków, jeśli ta je wypracuje. Wartość akcji  zależy nie tylko od sytuacji przedsiębiorstwa, ale też od czynników zewnętrznych, takich jak zmiany rynkowe, gospodarcze i polityczne.  Możesz zarobić, jeśli cena akcji wzrośnie i sprzedasz je drożej lub poprzez dywidendy, jeśli firma je wypłaca, co oczywiście wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków.

Obligacje korporacyjne to forma pożyczki, którą udzielasz firmie, kupując jej obligacje. Firma zobowiązuje się zwrócić pożyczoną kwotę w określonym terminie oraz regularnie wypłacać odsetki. W przeciwieństwie do akcji obligacje nie dają udziału w firmie, ale zapewniają stały dochód. Wartość obligacji zależy od stabilności firmy - im większe ryzyko, tym wyższe mogą być oferowane odsetki.

Fundusze inwestycyjne to forma inwestowania, w której wiele osób składa swoje pieniądze, a zarządzający funduszem inwestuje je w różne aktywa, takie jak akcje, czy obligacje. Zamiast samodzielnie wybierać inwestycje, powierzasz to ekspertom, którzy starają się osiągnąć zysk. Fundusz pozwala inwestować w szeroką gamę aktywów, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka, choć nie wyklucza możliwości straty. Owe zyski lub straty są dzielone między wszystkich uczestników funduszu proporcjonalnie do ich wkładu.

Fundusze ETF to rodzaj inwestycji, które łączą cechy akcji i funduszy inwestycyjnych. Śledzą wartość określonego indeksu (indeks giełdowy to wskaźnik pokazujący ogólny kierunek zmian cen akcji wybranej grupy spółek na giełdzie. Służy do oceny kondycji rynku i porównywania wyników inwestycji), np. WIG20, co oznacza, że kupując ETF, inwestujesz w wiele spółek naraz. Są notowane na giełdzie, mają niższe koszty niż tradycyjne fundusze i umożliwiają inwestowanie w cały rynek.

Alternatywnym wyborem są instrumenty rynku pieniężnego, czyli zróżnicowane lokaty bankowe, obligacje skarbowe i bony skarbowe. Są one bezpieczniejsze niż instrumenty rynku kapitałowego, ale - o czym musisz pamiętać - zazwyczaj oferują niższe zyski.

Dodatkowo zauważyć można na rynku inwestycje alternatywne, czyli zakupy nieruchomości, surowców, kryptowalut, czy dzieł sztuki. Mogą one przynieść  zyski, ale wymagają większej wiedzy i doświadczenia, a także wiążą się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków.  

Inwestycje krótkoterminowe - co to i czy warto?

Ważną kwestią w kontekście zysków z kapitałów jest czas. Na jaki okres się zdecydować? Inwestycje krótkoterminowe to lokowanie środków na okres do jednego roku. W ten sposób działają lokaty krótkoterminowe, bony skarbowe i fundusze rynku pieniężnego. Zalety takich inwestycji to szybki dostęp do środków. Wada? Niewątpliwie niższy zysk. Inwestycje krótkoterminowe są dobrym wyborem dla osób, które potrzebują szybko dostępnych środków. Jednak należy pamiętać, że w trakcie każdej inwestycji istnieje pewne ryzyko. Szczególnie jeśli inwestuje się w bardziej zmienne instrumenty.

Inwestowanie długoterminowe - co to i dlaczego się opłaca?

Masz większą cierpliwość do zysków jako inwestor? Kieruj się zasadą: im dłuższa inwestycja, tym potencjalnie większe zyski. Opcje długoterminowe to lokowanie środków na okres dłuższy niż wspomniany jeden rok - np. akcje, obligacje długoterminowe, fundusze inwestycyjne i nieruchomości. Ten wybór może prowadzić do wyższych potencjalnych zysków i ochrony przed inflacją. Wybierając tę opcję, miej świadomość, że długoterminowe inwestycje to po prostu większe ryzyko i dłuższy czas oczekiwania na zyski.

Korzyści to efekt systematyczności i tzw. procentu składanego. Czym on jest? Tego typu mechanizm to reinwestowanie zysków, które może potencjalnie generować dodatkowe korzyści. Nie są one gwarantowane, ponieważ zależy to od wyników rynkowych i warunków inwestycyjnych. W przypadku procentu składanego nie tylko początkowy kapitał generuje zyski, ale także wygenerowane odsetki są reinwestowane i również przynoszą zyski. W ten sposób narastają one z biegiem czasu, co prowadzi do znacząco większych sum w przyszłości w porównaniu z prostym oprocentowaniem, gdzie odsetki są naliczane tylko na początkowy kapitał. 

Pamiętaj: im dłużej inwestujesz, tym jesteś dłużej narażony na ryzyko rynkowe. Jest to jeden z głównych powodów, dla których warto zacząć inwestować jak najwcześniej - czas jest największym sprzymierzeńcem procentu składanego.

Jak zacząć inwestować?

Początek inwestowania warto przeanalizować na przykładzie mBanku - jak wygląda to w praktyce? Najpierw zaloguj się na swoje konto. Wejdź we wniosek i przejdź przez ankietę MIFID, aby sprawdzić, czy inwestowanie jest dla Ciebie. Następnie sprawdź, jakie inwestycje pasują do Ciebie i Twoich założeń, a w kolejnym kroku wybierz odpowiednie instrumenty finansowe, które najlepiej odpowiadają Twoim celom. Opracuj plan regularnych wpłat.

Pamiętaj:  systematyczność może zwiększyć szanse na osiągnięcie celów inwestycyjnych, a także wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków.  

Korzystaj również z wiedzy i doświadczenia ekspertów. Np. w mBanku możesz skontaktować się z doradcą, który pomoże Ci w zrozumieniu produktów inwestycyjnych i ryzyk z nimi związanych. Jednak pamiętaj, że ostateczna odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne zawsze leży po stronie inwestora.

Jak skutecznie inwestować? Podsumowanie

Choć systematyczne inwestowanie może pomóc w budowaniu przyszłości finansowej, to nie daje żadnych gwarancji zysków i wiąże się z ryzykiem straty.

Niezależnie od celów, jakie chcesz osiągnąć, regularne odkładanie pieniędzy i ich odpowiednie lokowanie może przynieść długoterminowe korzyści . Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, wybrać odpowiednie instrumenty finansowe i być konsekwentnym w swoich działaniach.

To nie jest oferta.

Inwestowanie to szansa na zysk, ale wiąże się też z ryzykiem straty. Zanim zaczniesz inwestować, poprosimy Cię o wypełnienie krótkiej ankiety. Dzięki niej określisz swoje możliwości finansowe i dowiesz się, które produkty są dla Ciebie nieodpowiednie.

Pamiętaj, że decyzje inwestycyjne podejmujesz na własną odpowiedzialność, a wartość Twojej inwestycji będzie się zmieniać. Oznacza to, że możesz zyskać, ale możesz też stracić część lub całość zainwestowanych pieniędzy. Nie ma gwarancji, że zrealizujesz założony cel i osiągniesz określony wynik. Potencjalne korzyści z inwestycji podlegają opodatkowaniu i opłatom, które wynikają z przepisów prawa, taryf prowizji i opłat oraz regulaminów.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne w mBanku to usługa tylko dla naszych klientów. Szczegółowe warunki, opłaty i ryzyka z nią związane znajdziesz w Regulaminie Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych i Taryfie prowizji i opłat dla klientów indywidualnych. Sprawdzisz je na stronie mBanku, a także w prospekcie informacyjnym każdego funduszu.

mBank ma niezbędne zezwolenia na to, by prowadzić działalność maklerską, świadczyć usługi powiernicze i prowadzić rachunki papierów wartościowych. Nasze działania nadzoruje Komisja Nadzoru Finansowego.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »