Wpływ nauki angielskiego na rozwój kariery zawodowej

Czy Twoja praca zawodowa wymaga płynnego porozumiewania się w języku angielskim lub często odbywasz podróże służbowe i pragniesz czuć się w ich trakcie pewnie i komfortowo, niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujesz?

A może uczyłeś się języka angielskiego co najmniej kilka lat, ale nadal nie uznajesz swoich umiejętności za wystarczające w drodze do sukcesu zawodowego? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś lub odpowiedziałeś twierdząco, zapoznaj się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy w nim, jaki wpływ na rozwój kariery zawodowej ma nauka języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego i co należy zrobić, by skutecznie i efektywnie budować indywidualną ścieżkę kariery zawodowej za pomocą kompetencji językowych.

Rola kompetencji językowych w rozwoju kariery zawodowej

Gwałtowne zmiany, jakie ostatnimi czasy zachodzą w polityce, społeczeństwie, gospodarce, kulturze, a także środowisku skutkują dla każdego z nas rosnącą potrzebą i coraz większym znaczeniem uczenia się różnych języków. Problem ten nie jest wyłącznie kwestią edukacji formalnej, ponieważ nauka języków stała się zasadnicza dla osób w każdym wieku i musi być współcześnie traktowana jako coś, co warto pielęgnować przez całe życie - zwłaszcza jeśli umiejętność ta służy wielokulturowej integracji lub rozszerza - w dorosłym życiu - możliwości na rynku pracy. Posiadane kompetencje językowe stanowią bowiem aktualnie podstawę sukcesu zawodowego w wielu różnorodnych branżach i dyscyplinach. Znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym wpływa zatem na poziom zatrudnialności, rozwój osobisty i zawodowy.

Kompetencje językowe w pracy zawodowej

Dzięki znajomości języka obcego możemy nie tylko ułatwić sobie przyszły start na rynku pracy, zdobyć wymarzoną posadę, ale także ustabilizować swoją pozycję w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Komunikatywny poziom znajomości (np. języka angielskiego) może ponadto przydać się nam w takich sytuacjach jak:

  • wstępna rozmowa kwalifikacyjna,
  • właściwa rekrutacja na konkretne stanowisko pracy, 
  • pozyskiwanie i zdobywanie nowych zagranicznych klientów, współpracowników i kontrahentów, 
  • przygotowywanie anglojęzycznych prezentacji, folderów i materiałów potrzebnych w codziennych obowiązkach, 
  • wyjazdy i delegacje służbowe, 
  • spotkania biznesowe, zebrania i konferencje za granicą oraz w Polsce - z obcojęzycznymi współpracownikami, 
  • swobodne nawiązywanie kontaktów - zarówno biznesowych, jak również towarzyskich, 
  • umiejętność posługiwania się językiem obcym w rozmowach na tematy biznesowe (dzięki znajomości np. Business English), 
  • prowadzenie negocjacji i rozmów służbowych w języku obcym (telefonicznie, drogą e-mailową lub za pomocą komunikatorów internetowych czy wideokonferencji orazi innych kanałów komunikacyjnych obowiązujących w miejscu zatrudnienia), 
  • przygotowywanie w języku angielskim korespondencji i dokumentacji niezbędnej dla prawidłowego obiegu dokumentów zewnętrznych i wewnętrznych w firmie, 
  • sporządzenie CV w języku angielskim, 
  • wnioskowanie o awans lub podwyżkę (w związku z posiadanymi umiejętnościami), 

a także w życiu codziennym - np. small talk, w trakcie podróży, w przypadku zawierania nowych znajomości oraz korzystania z wydarzeń kulturalnych i rozrywki (filmy, książki, seriale itd.). 

Nauka języków obcych a rozwój kariery zawodowej

Wraz z rosnącym znaczeniem języków obcych (w tym języka angielskiego) - zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym, pojawia się wyraźna potrzeba kształcenia i rozwijania posiadanych już umiejętności w tym zakresie. Odpowiedzią na tak wysokie zapotrzebowanie są różnorodne formy edukacyjne i szkoleniowe, dzięki którym można zdobyć lub poszerzyć indywidualne kwalifikacje. Kompetencje językowe rozwijać można dzięki nauce w szkole języków obcych, na studiach filologicznych, na korepetycjach lub podczas kursów języków obcego realizowanych stacjonarnie lub zdalnie (np. za pośrednictwem rozbudowanych, interaktywnych platform takich jak TUTLO). 

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »