Zaledwie co piąte przedsiębiorstwo daje drugie życie swoim sprzętom IT. Najnowszy raport rzuca nowe światło na firmowe floty urządzeń w kontekście ESG

Technologia odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu firm, jednakże nie możemy ignorować jej wpływu na środowisko. Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą Zymetria na zlecenie Digital Care ujawniło, że w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych. Te urządzenia stanowią znaczące obciążenie dla środowiska, ponieważ ich użytkowanie, włączając w to smartfony służbowe, pochłania rocznie ponad 2 tWH energii elektrycznej, co odpowiada około 10% całkowitego zużycia energii przez gospodarstwa domowe w Polsce*. Dodatkowo, generują one istotny ślad węglowy.

Łącznie w polskich firmach wykorzystywanych jest 6,2 mln laptopów, 9,2 mln smartfonów i prawie 8 mln komputerów stacjonarnych. Przeciętnie w każdej organizacji znajdują się 3 laptopy, 4 komputery stacjonarne oraz 3 smartfony, przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników jest to 21 laptopów, 25 komputerów stacjonarnych i 31 smartfonów.

Zaskakująca jest częstotliwość wymienienia tego sprzętu - badania pokazały, że 61% smartfonów jest wymienianych co dwa lata lub częściej, podczas gdy 80% laptopów i aż 90% komputerów stacjonarnych jest wykorzystywanych średnio od 3 do 10 lat.

Wydłużenie cyklu życia tego sprzętu może znacząco przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Gdybyśmy wykorzystywali go zaledwie o rok dłużej, moglibyśmy zaoszczędzić aż 198 390 ton CO2, co jest równoznaczne z okrążeniem Ziemi samochodem aż 29 tysięcy razy!

Co dzieje się ze zużytym sprzętem? Odsprzedawanie nieużywanych urządzeń pracownikom jest najpopularniejszą formą postępowania ze sprzętem elektronicznym w firmach innych niż jednoosobowe działalności gospodarcze (ponad 60 proc. firm z więcej niż 1 pracownikiem). 40% firm utylizuje go po zakończeniu użytkowania, a tylko co piąta firma odnawia go i ponownie używa. Najchętniej decydują się na to jednoosobowe działalności gospodarcze oraz duże firmy - po 24 proc.

Unijne regulacje wymagają od firm konkretnych działań

Na początku 2024 roku zaczęła obowiązywać dyrektywa CSRD, która nakłada na największe przedsiębiorstwa obowiązek raportowania dotyczącego wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny. W ciągu następnych dwóch lat te same wymogi będą stosowane także wobec mniejszych organizacji. Jednym z kluczowych wyzwań z zakresu polityki ESG jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, co związane jest także z odpowiednim zarządzaniem zasobami IT i mobilnymi w firmach.

Badania przeprowadzone przez Digital Care wskazują, że jedynie 20 proc. Polskich firm podejmuje działania mające na celu zmniejszenie swojego śladu węglowego. Taki cel deklaruje głównie sektor przedsiębiorstw o średniej wielkości (36 proc.) oraz duże korporacje (29 proc.). Znacznie gorzej radzą sobie małe i średnie przedsiębiorstwa (17 proc. dla JDG oraz 22 proc. dla mikrofirm i 23 proc. dla małych firm).

Policz ślad węglowy firmowej floty urządzeń

W odpowiedzi na wyzwania związane ze śladem węglowym, firma Digital Care we współpracy z Envirly stworzyła bezpłatny kalkulator śladu węglowego, który umożliwia firmom liczenie emisji CO2 wytwarzanej przez ich sprzęt IT. Jest on dostępny na stronie https://esg.digitalcaregroup.pl/.

Narzędzie jest zgodne z międzynarodowymi standardami (Protokół Gazów Cieplarnianych - Greenhouse Gas Protocol, GHG Protocol, GRI) i bazuje na danych udostępnianych przez producentów różnego rodzaju urządzeń. W kilku prostych krokach wskazuje, ile śladu węglowego generują urządzenia IT w firmie (telefony, laptopy, tablety), a następnie tworzy rekomendacje dotyczące rozwiązań, które mogą pomóc organizacjom poprawić swój wynik w tym zakresie.

Rozwiązania wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym

Oprócz tego, firma Digital Care oferuje usługi, które mogą pomóc firmom w ograniczaniu śladu węglowego urządzeń mobilnych. Jedną z nich jest najem, który umożliwia korzystanie z urządzeń w zależności od bieżących potrzeb w ramach stałej opłaty miesięcznej (https://imad.pl/l/webinar). Dzięki temu każde zwracane urządzenie trafia ponownie do obiegu, co skutecznie wydłuża jego cykl życia. Korzystanie z najmu można więc zaklasyfikować jako aktywność w ramach Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), a tę również trzeba będzie raportować.

Wydłużanie czasu życia sprzętu osiągnąć można w dużej mierze dzięki jego regularnemu serwisowaniu i prowadzeniu napraw. Jednak, jak pokazują badania prowadzone na klientach indywidualnych, blisko 50% osób woli kupić nowe urządzenie zamiast je naprawić. Powoduje to, że coraz więcej urządzeń mobilnych trafia na wysypiska. Tymczasem profesjonalna naprawa może znacząco przedłużyć żywotność sprzętu, pozwala uniknąć konieczności zakupu nowego oraz ograniczyć liczbę odpadów elektronicznych. Przyczynia się również do oszczędności finansowych, ponieważ koszt naprawy często jest niższy w porównaniu do zakupu nowego urządzenia. Dodatkową opcją może być zakupienie usługi serwisowej, która pozwoli pokryć koszty ewentualnej naprawy w przypadku uszkodzenia lub awarii sprzętu (również po zakończeniu gwarancji producenta).

- Jeżeli ktoś poszukuje ekologicznej alternatywy dla nowego sprzętu powinien także rozważyć zakup lub najem urządzeń odnowionych (tzw. refurb). To pochodzące ze sprawdzonego źródła urządzenia mobilne, odnowione w profesjonalnym serwisie, które przeszły szczegółową kontrolę jakości. Ich ślad węglowy jest jednocześnie znacząco niższy niż w przypadku produkcji nowego sprzętu , a cena bardziej konkurencyjna. Warto także pamiętać, że aktualnie używane urządzenia należy regularnie serwisować, a na koniec użytkowania najlepiej odsprzedać je firmie, która fachowo je wyceni, profesjonalnie wyczyści znajdujące się na nich dane, a następnie odnowi urządzenia i przekaże je w nowe ręce - dodaje Renata Filipek-Baryłowska.

Przedłużanie życia sprzętom elektronicznym jest niewątpliwie coraz bardziej popularne i stanowi odpowiedź na wiele wyzwań - zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych.

Podsumowując, odpowiedzialne zarządzanie sprzętem IT może przynieść znaczące korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla samej firmy. Polscy przedsiębiorcy są świadomi stojących przed nimi wyzwań w zakresie ESG, w większości wykazują zainteresowanie usługami mogącymi obniżyć ich ślad węglowy i szukają alternatyw dla zakupu sprzętów. To doskonały punkt wyjścia do tego, aby pracować nad konkretnymi działania, które pozwolą ograniczyć ślad węglowy firm.

* Dotyczy zużycia energii w kategorii oświetlenie i sprzęty elektryczne.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »