- 1780 zł miesięcznie wynosi dodatek, który we wrześniu 2023 roku decyzją rządzących został zrównany z poziomem minimalnej emerytury.
- Podwyższenie kwoty świadczenia sprawiło, że w zasadzie można dostawać równowartość 13. emerytury co miesiąc.
- Świadczenie nie jest wypłacane wszystkim. Otrzymać mogą je jedynie represjonowani z powodów politycznych w PRL.
Świadczenie wprowadzono jeszcze za rządów koalicji PO-PSL w marcu 2015 roku, gdy premierem była Ewa Kopacz. Wysokość dodatku jeszcze w wakacje 2023 wynosiła 565,67 zł. W lipcu ubiegłego roku pojawił się jednak pomysł zrównania kwoty dodatku z minimalną emeryturą. Tym samym świadczenie wzrosło do 1588,44 zł już we wrześniu, a od marca wynosi 1780,96 zł.
Dodatek dla opozycjonistów to już 1780,96 zł miesięcznie
Ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw zmieniła od 1 września 2023 stawkę dodatku dla opozycjonistów. Już od kilku miesięcy beneficjenci dostają świadczenie w podwyższonym wymiarze. Powiązanie kwoty tego dodatku dla emerytury z minimalną emeryturą sprawiło, że ten będzie wzrastał przy okazji każdej waloryzacji. Obecnie to 1780,96 zł miesięcznie.
Kto może dostać świadczenie dla byłych opozycjonistów antykomunistycznych?
Świadczenie dostać mogą wyłącznie osoby, które posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Aby taki status uzyskać konieczne jest zgłoszenie do Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Każdy ubiegający się o status byłego opozycjonisty lub osoby represjonowanej przez władze komunistyczne, musi spełnić odpowiednie kryteria. Wśród nich wymieniane są:
- wykazać co najmniej roczną działalność na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych,
- wykazać co najmniej miesięczny pobyt w więzieniu wynikający z działalności antykomunistycznej.
Wniosek o dodatek do emerytury dla opozycjonistów. To 13. emerytura co miesiąc
Aby otrzymać świadczenie w kwocie minimalnej emerytury, należy zgłosić się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. "Świadczenie pieniężne przyznaje, w drodze decyzji administracyjnej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek osoby o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych" - czytamy na rządowych stronach.
Wniosek o świadczenie możemy znaleźć pod tym linkiem. Świadczenie jest zwolnione z podatku oraz nie jest wliczane do dochodu wyliczanego na potrzeby pomocy społecznej.
1780,96 zł co miesiąc otrzymywane obok zasadniczego świadczenia to w zasadzie jak druga emerytura. Przypomnijmy, że w kwocie minimalnej emerytury wypłacana jest 13. emerytura. Beneficjenci, którzy otrzymują to świadczenie, są w zasadzie w sytuacji, jakby dostawali 13. emeryturę co miesiąc.
Ilu emerytów dostaje dodatek dla opozycjonistów?
Świadczenie w całym kraju otrzymuje kilkanaście tysięcy osób. W 2021 roku takich w Polsce było około 15 tysięcy ludzi, jak ujawnił Jan Józef Kasprzyk, były już szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ten został odwołany 20 lutego, a jego miejsce zajął były działacz opozycji antykomunistycznej Lech Parell.
Przemysław Terlecki











