Dla kogo dodatek osłonowy? Ma podreperować domowy budżet, można dostać 822,25 zł

Dodatek osłonowy zostanie wypłacony ponownie w 2024 roku - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Dotacja skierowana jest do gospodarstw domowych, których dochód jest najniższy. Ma on choć w pewnym stopniu pomóc zniwelować rosnące koszty utrzymania - energii, gazu czy żywności. Żeby otrzymać środki z dodatku osłonowego trzeba spełniać odpowiednie kryteria i złożyć wniosek - na to jest czas już tylko do końca kwietnia.

Dodatek osłonowy ponownie zasili domowe budżety Polaków - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Dodatek ma chronić rodziny - zwłaszcza te gorzej sytuowane - przed rosnącymi cenami z powodu wysokiej inflacji oraz przed ubóstwem energetycznym. Pieniądze mają zrekompensować koszty wzrostu cen energii, gazu i żywności. 

Dodatek osłonowy. Komu przysługuje i ile wynosi?

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.  

Reklama

Suma wypłat, na które można liczyć w ramach dotacji, różni się nie tylko w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, ale także od ustalonego kryterium dochodowego oraz systemu ogrzewania.

Jak poinformowało MKiŚ, wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego wynosi: 

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 228,80/286 zł przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 343,20/429 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 486,20/607,75 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 657,80 zł/822,25 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę. 

Kiedy pieniądze z dodatku osłonowego trafią do portfeli?

Trzeba pamiętać, że w przypadku dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Co to oznacza? "Dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia" - wyjaśnia resort. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Według zapowiedzi ministerstwa pieniądze z dodatku osłonowego ponownie zostaną wypłacone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku

Co zrobić, żeby otrzymać dodatek osłonowy?

Zanim środki z dodatku osłonowego jednak zostaną wypłacone, wcześniej należy złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy. Wzór wniosku dostępny jest m.in. na stronie rzadowej Ministerstwa Kultury i Środowiska.

Poprawnie wypełniony wniosek należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. 

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają na ten cel dotacji z budżetu państwa. Środki wypłacane są jednorazowo do ostatniego dnia czerwca.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »