294,39 zł dodatku dla emerytów. Ci seniorzy dostaną dodatkowe pieniądze z urzędu

Dodatek pielęgnacyjny po 75. roku życia można uzyskać bez problemu. Jednak pieniądze ze świadczenia dostać mogą również i młodsi Polacy. Państwo w ramach wsparcia osób pozostających w największej potrzebie wypłaca pieniądze pod dwoma warunkami. Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny, wystarczy spełnić tylko jeden. Środki z dodatku pielęgnacyjnego każdego roku w marcu podlegają zwiększeniu wraz z waloryzacją emerytury.

  • Dodatek pielęgnacyjny obecnie ZUS wypłaca w kwocie 294,39 zł.
  • W celu otrzymania pieniędzy konieczne jest spełnienie jednego z dwóch warunków.
  • Niektórzy uprawnieni otrzymać mogą świadczenie z automatu, reszta jednak musi złożyć wniosek.

Dodatek pielęgnacyjny zazwyczaj przyznawany jest po 75. roku życia, ZUS może jednak wysłać pieniądze także i przed ukończeniem tego wieku. Świadczenie to przysługuje nie tylko najstarszym Polakom. Wypłata środków z dodatku pielęgnacyjnego warunkowana jest niezdolnością lub ograniczoną zdolnością do samodzielnego życia. Pieniądze czekają więc nie tylko na seniorów.

Reklama

Dodatek pielęgnacyjny po 75. roku życia i przed. ZUS może wysłać im pieniądze

Zasady dotyczące dodatku pielęgnacyjnego są proste. Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 roku dodatek wypłacany jest w dwóch przypadkach. Obydwa warunki muszą być jednak podparte uprawnieniem beneficjenta do otrzymywania świadczeń emerytalno-rentowych.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom: 

  • które skończyły 75. rok życia
  • które są niezdolne do pracy i samotnej egzystencji.

Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny z ZUS w tym drugim wypadku, konieczne jest uzyskanie specjalnego orzeczenia wskazującego na niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Orzeczenie takie wydać może jednak wyłącznie lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny składają wyłącznie niektórzy. Inni dostaną z automatu

Emeryci, którzy przekroczyli 75. rok życia, pieniądze z dodatku pielęgnacyjnego otrzymają automatycznie. W ich przypadku nie ma konieczności składania wniosku o dodatek pielęgnacyjny. Inaczej jest jednak w wypadku osób, które nie osiągnęły 75. roku życia, ale kwalifikują się do dodatku pielęgnacyjnego z tytułu niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

Ci muszą złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny. W tym celu do wniosku o przyznanie świadczenia muszą dodać także zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia. Dokument powinien zostać wypełniony przez lekarza, a wnioskodawca ma miesiąc od wypełnienia druku OL-9, aby zwrócić się do ZUS.

W szczególnych przypadkach potrzebny może być jeszcze jeden druk - pełnomocnictwo osoby ubiegającej się o dodatek pielęgnacyjny. To musi zostać złożone w wypadku, gdy wniosek dostarcza ktoś z bliskich. W tym względzie nie ma większych rygorów - wystarczy nawet odręcznie wypisane oświadczenie wraz z podpisem.

Ile dodatku pielęgnacyjnego wypłaca ZUS? Kwota wzrasta wraz z waloryzacją emerytur

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą. Wysokość świadczenia jest podwyższana co roku w okresie waloryzacji emerytur odbywającej się w marcu. Obecnie jest to 294,39 zł. Następny wzrost kwoty dodatku pielęgnacyjnego będzie miał miejsce 1 marca 2024 roku.

Spełniasz warunki, ale możesz nie dostać dodatku pielęgnacyjnego

Miejsce mają jednak sytuacje, gdy dana osoba skończyła 75. rok życia i jest na emeryturze, a na dodatek może wykazać całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, ale nie dostanie żadnych pieniędzy z dodatku pielęgnacyjnegoŚwiadczenie nie zostanie wypłacone w wypadku tych osób, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w trakcie miesiąca.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek pielęgnacyjny | świadczenie | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »