Reklama

Czternasta emerytura w 2023 r.? Decyzja jeszcze nie zapadła - Maląg

Szefowa MRiPS Marlena Maląg powiedziała, że czternasta emerytura w przyszłym roku najprawdopodobniej będzie, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. - Rozstrzygnięcie będzie zależeć od sytuacji w kraju – zastrzegła.

Minister była pytana w Polsat News, czy czternasta emerytura jest pewna w przyszłym roku.

Będą analizować

- Czternastą emeryturę będziemy analizować, najprawdopodobniej ona będzie, gdyż sytuacja będzie się normowała. Natomiast decyzje ostateczne i ustawy będziemy procedowali na początku roku - powiedziała minister.

Dopytywana, od czego uzależniona jest ta decyzja, Maląg odpowiedziała, że od "sytuacji ogólnie, jaka będzie w kraju".

W odpowiednim momencie

- Mechanizm czternastej emerytury, która jest świadczeniem jednorazowym, wprowadza nam możliwość, że podejmujemy decyzję o wypłacie w odpowiednim momencie - wskazała.

Dodała, że w ubiegłym roku wypłata czternastej emerytury była w czwartym kwartale, zaś w tym roku, m.in. ze względu na poziom inflacji, wypłaty są już od 25 sierpnia.

Reklama

Dla 9 mln świadczeniobiorców

Czternasta emerytura trafi w tym roku do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł "na rękę" otrzymają 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS - wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc - otrzymają czternastkę w październiku.

Wolna od potrąceń

14. emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczną czy alimenty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »