14. Emerytura

Piątek, 27 września 2024 (10:49) Aktualizacja Piątek, 27 września 2024 (10:49)
14. emerytura, znana także jako "czternasta emerytura", to dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane raz w roku emerytom i rencistom w Polsce.
14. Emerytura - najważniejsze informacje
Emeryt trzymający pieniądze w ręku. /ratmaner /123RF/PICSEL

14. Emerytura - najważniejsze informacje

​Co to jest 14. emerytura?

Jest to świadczenie dodatkowe, wprowadzone w celu wsparcia seniorów, które ma za zadanie pomóc w pokryciu dodatkowych kosztów, szczególnie w okresie zimowym.

Kiedy wprowadzono 14. emeryturę?

14. emerytura została wprowadzona w Polsce jako dodatkowe, coroczne świadczenie dla emerytów i rencistów po raz pierwszy w 2021 roku. Była to odpowiedź rządu na potrzeby finansowe seniorów, szczególnie w kontekście trudności ekonomicznych spowodowanych przez pandemię COVID-19.

Świadczenie to miało na celu wsparcie najsłabiej uposażonych emerytów i rencistów, a jego wypłata zazwyczaj odbywa się raz w roku, w drugiej połowie roku.

Ile wynosi 14. emerytura?

"Czternastka" to dodatkowe świadczenie finansowe, które zostało trwale wprowadzone przez rząd poprzez ustawę. Jest ono przeznaczone dla wszystkich emerytów i rencistów, lecz jego wysokość różni się w zależności od sytuacji.

Zgodnie z przepisami, pełna "czternastka" nie będzie niższa niż najniższa emerytura obowiązująca od 1 marca roku, w którym świadczenie jest wypłacane. Osoby, których podstawowe świadczenie przekracza 2,9 tys. zł brutto, podlegają zasadzie redukcji "złotówka za złotówkę".

Dodatkowo ustawodawca wprowadził mechanizm prawny pozwalający na podwyższenie kwoty tego świadczenia. Rada Ministrów ma czas do 31 października każdego roku, aby ustalić wyższą kwotę czternastej emerytury poprzez rozporządzenie.

Z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika, że rząd pracuje obecnie nad takimi regulacjami i możliwe, że w maju zostaną one zaprezentowane. Może to sugerować plany zwiększenia wysokości świadczenia powyżej minimalnej emerytury. Opinie ekonomistów na temat tych zmian są różne, jednak wielu z nich podkreśla potrzebę aktualizacji progu dochodowego.

Progowa kwota 2,9 tys. zł, która nie zmieniała się przez cztery lata, sprawia, że coraz mniej seniorów jest uprawnionych do otrzymania dodatkowego świadczenia.

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2024 roku?

W 2024 roku planuje się, że 14. emerytura zostanie wypłacona w drugiej połowie roku. Prawdopodobnie emeryci i renciści otrzymają te dodatkowe świadczenia we wrześniu lub październiku.

Czy trzeba złożyć wniosek żeby dostać 14. emeryturę?

Wielu emerytów i rencistów zastanawia się, czy muszą składać wniosek, aby otrzymać 14. emeryturę. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie.

Świadczenie to przyznawane jest automatycznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych samodzielnie przekazuje obliczone kwoty 14. emerytury uprawnionym osobom, bez konieczności składania jakichkolwiek dodatkowych wniosków.

Komu przysługuje 14. emerytura?

Wszyscy emeryci i renciści w Polsce, którzy regularnie otrzymują świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), mają prawo do 14. emerytury.

Jest to dodatkowe świadczenie roczne, wypłacane automatycznie raz w roku, zwykle w drugiej połowie roku. Nie jest wymagane składanie dodatkowego wniosku, ponieważ świadczenie to jest przyznawane automatycznie uprawnionym osobom. 

Temat 14. Emerytura znajdziesz również w serwisie:

14. Emerytura - Wiadomości

14. Emerytura - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »