Czy umowa zlecenie liczy się do emerytury? Pracownicy powinni to wiedzieć

Umowa zlecenie to forma umowy cywilnoprawnej, która nie jest regulowana przez Kodeks pracy. Z tego powodu osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie nie mogą skorzystać z szeregu uprawnień, do jakich mają prawo pracownicy pracujący na podstawie stosunku pracy. Co należy wiedzieć o umowie zlecenie? Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Jak ustala się prawo do emerytury?

Zgodnie z przepisami w Polsce najniższa emerytura przysługuje osobom, które spełnią dwa warunki. Pierwszym z nich jest osiągnięcie wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, drugim zaś posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Wysokość emerytury z kolei zależna będzie od okresu i wysokości odprowadzanych składek na ubezpieczenie emerytalne.

Umowa zlecenie a prawo do emerytury

Umowa zlecenie należy do umów cywilnoprawnych, które nie są regulowane przez Kodeks pracy. Oznacza to więc, że nie dają one takich samych uprawnień, co praca na podstawie stosunku pracy.

Reklama

Co do zasady od umów zlecenie konieczne jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wyjątek zwalniający z obowiązku opłacania składek społecznych stanowią uczniowie i studenci do 26. roku życia oraz osoby, które posiadają inne tytuły objęcia ubezpieczeniem społecznym, których podstawa w miesiącu wynosi przynajmniej minimalne wynagrodzenie.

Oznacza to więc, że okres pracy na podstawie umowy zlecenie zalicza się do tzw. okresów składkowych dających prawo do emerytury, pod warunkiem, że od tej umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Wówczas opłacone składki na podstawie pracy na umowie zlecenie będą miały znaczenie dla ustalenia wysokości świadczenia emerytalnego.

Jednak nawet pomimo tego, że umowa zlecenie jest oskładkowana, to nie ma możliwości zaliczenia okresu zatrudnienia na jej podstawie do stażu pracy, od którego w głównej mierze zależą uprawnienia pracownicze. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pracy na podstawie umowy o dzieło lub okresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Co wlicza się do stażu pracy?

Do stażu pracy wlicza się przede wszystkim wszystkie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Do stażu zatrudnienia zalicza się dodatkowo:

  • okresy nauki,
  • czas studiów doktoranckich,
  • okres czynnej i zawodowej służby wojskowej,
  • okres urlopu wychowawczego, wypoczynkowego, macierzyńskiego,
  • czas pracy za granicą,
  • czas, za który pracownik otrzymywał wynagrodzenie po przywróceniu do pracy.
  • czas, za który skrócono pracownikowi okres wypowiedzenia z winy pracodawców,
  • okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego.

Umowa zlecenie będzie wliczana do stażu pracy. Kiedy zmiany?

Już od kilku miesięcy pojawiały się zapowiedzi rządu dotyczące zmian w Kodeksie pracy. Zmiany te zakładają, że do stażu pracy będą wliczane m.in. okresy pracy na podstawie umowy zlecenie oraz okresy prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że okresy te stanowiły podstawę do ubezpieczeń społecznych.

Zmiany te umożliwią większy dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych oraz do stanowisk, na które wymagany jest kilkuletni staż pracy. Jak podaje Gazeta Prawna, minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że w tym roku projekt powinien trafić na Radę Ministrów. Choć ostatecznie “wszystko zależy także od innych resortów i jaka jest kolejkach w tych pracach rządu".

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca | Umowa zlecenie | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »