Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? To zależy

Umowa zlecenie to popularna forma zatrudnienia, często wybierana przez pracodawców i pracowników ze względu na swoją elastyczność. Może jednak budzić pytania dotyczące jej wpływu na staż pracy wymagany do uzyskania emerytury. Czy okresy przepracowane na podstawie umowy zlecenie są wliczane do przepracowanych lat? W jakich sytuacjach taka umowa może wpłynąć na przyszłe świadczenia emerytalne? Wyjaśniamy.

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy uprawniającego do emerytury?

Staż pracy to całkowity czas zatrudnienia, który uwzględnia się przy określaniu prawa do emerytury oraz jej wysokości. W Polsce minimalny wymagany staż pracy wynosi 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Umowa zlecenie, jako umowa cywilnoprawna, nie wlicza się do stażu pracy w kontekście przepisów emerytalnych. Oznacza to, że okresy przepracowane na podstawie tej umowy nie są automatycznie uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury

Są jednak sytuacje, w których umowa zlecenie może zostać uznana za okres składkowy i wpłynąć na staż pracy. Ma to miejsce, gdy:

Reklama
  • Umowa zlecenie była oskładkowana – czyli odprowadzano od niej składki na ubezpieczenie społeczne.
  • Umowa zlecenie spełniała warunki umowy o pracę – jeśli zleceniobiorca udowodni, że jego praca miała charakter podporządkowany, była wykonywana w określonym miejscu i czasie, a zleceniodawca sprawował nad nią nadzór.

W drugim przypadku, zleceniobiorca może starać się o uznanie tego okresu za stosunek pracy, co wymaga postępowania wyjaśniającego lub nawet sądowego. 

Czy umowa zlecenie ma wpływ na wysokość emerytury?

Umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, jednak może wpływać na wysokość przyszłej emerytury. Od 2016 roku wymagane jest odprowadzanie składek emerytalnych od tego rodzaju umów, aż do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli dana osoba pracuje na kilku takich umowach, składki będą naliczane tylko do osiągnięcia wspomnianego limitu wynagrodzenia. Wyjątek stanowią uczniowie i studenci do 26. roku życia oraz osoby, posiadające inne tytuły objęcia ubezpieczeniem społecznym, których podstawa w miesiącu wynosi przynajmniej minimalne wynagrodzenie.

Czas przepracowany na podstawie umowy zlecenie, można zatem wliczyć do okresów składowych, a więc będzie on brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości świadczenia emerytalnego. Każda składka emerytalna odprowadzona od tego typu umowy zasila indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS. Wysokość świadczenia jest ustalana na podstawie zgromadzonych na nim środków. Im wyższe składki i ich liczba, tym większy kapitał emerytalny, a co za tym idzie również przyszła emerytura.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Umowa zlecenie | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »