Reklama

Dobra wiadomość dla seniorów. Mogą zarobić 168 zł więcej

Osoby dorabiające do wcześniejszej emerytury lub renty mogą zarobić o 168 zł więcej, nie obawiając się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia - donosi czwartkowy "Fakt".

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Gazeta informuje, że od czerwca nastąpi zmiana limitu zarobków, jakie pobierać mogą osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, ale są na rencie lub wcześniejszej emeryturze.

"Zarobki do 4364,70 zł brutto miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu nie wpłyną na zmniejszenie wcześniejszej emerytury lub renty" - informuje gazeta. Jednocześnie przypomina, że limit w marcu, kwietniu i maju wynosi 4196,60 zł.

Reklama

Jeśli zarobki osób pobierających wspomniane świadczenia przekroczą limit 8105,80 ZUS zawiesi wypłaty renty lub wcześniejszej emerytury. Martwić się tym nie muszą osoby, które osiągnęły wiek emerytalny - im wolno dorabiać bez ograniczeń.

W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, gdzie gromadzone są informacje o składkach na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 proc. Przełoży się to bezpośrednio na wysokość przyszłej emerytury - poinformowała ostatnio ZUS.

Polacy nie chcą pracować dłużej?

W “Barometrze Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service połowa osób (48 proc.) zadeklarowała, że nie chce przedłużać swojej aktywności zawodowej ponad wiek emerytalny.

 Co ciekawe, przeciw dłuższej pracy są ludzie młodzi (57 proc. wskazań w grupie 18-24 lata) oraz w średnim wieku (56 proc. w grupie 25-34). Ci, którym bliżej do emerytury, są bardziej skłonni do większej aktywności zawodowej pod koniec życia (32 proc. wskazań w grupie 55 lat i więcej). Chęć pracy powyżej wieku emerytalnego wyraziło 26 proc. badanych, a tyle samo nie ma zdania na ten temat.

Podstawowym argumentem za wydłużeniem swojej obecności na rynku pracy jest dla Polaków znacznie wyższa emerytura. 47 proc. z nas zgodzi się na dłuższą pracę pod warunkiem zwiększenia świadczenia w przyszłości. Jest to ważne szczególnie dla pracowników, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego (54 proc. odpowiedzi w grupie 55 lat i więcej). Na drugim miejscu uplasowało się dostosowanie charakteru zajęcia do kondycji fizycznej potencjalnego emeryta (36 proc.).

 Dopuszczając myśl o wydłużeniu aktywności zawodowej przewidujemy, że rodzaj pracy powinien być adekwatny do naszych możliwości. Szczególną uwagę zwracają na to osoby z wykształceniem zasadniczym (46 proc. vs 29 proc. wykształcenie średnie), których charakter pracy (np. w przemyśle czy budownictwie) wymaga zwiększonej aktywności fizycznej. Podium argumentów za dłuższą aktywnością na rynku pracy zamykają ulgi podatkowe. 27 proc. z nas wskazuje, że zerowa stawka PIT przekona ich do pozostania w pracy po uzyskaniu wieku emerytalnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »