Dodatek 324,39 zł niezależnie do wieku. Najstarsi dostaną bez wniosku

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie, które ZUS wypłaca niezależnie od wieku. Od marca bieżącego roku wynosi on 324,39 zł. Osoby po 75. roku życia mają szansę dostać te pieniądze bez wniosku. Aby otrzymać świadczenie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, należy spełnić jeden z dwóch warunków.

  • Dodatek pielęgnacyjny od marca 2024 roku wynosi 324,39 zł miesięcznie.
  • ZUS wypłaca świadczenie po spełnieniu odpowiednich warunków.
  • Po 75. roku życia dodatek można otrzymać bez żadnych dodatkowych wniosków.

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane osobom w szczególnej sytuacji zdrowotnej. ZUS wypłaca go w wypadku niezdolności lub ograniczonej zdolności do samodzielnej egzystencji. Wówczas świadczenie jest przyznawane bez względu na wiek. 

Dodatek pielęgnacyjny. Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby uzyskać dodatek pielęgnacyjny, zwykle należy złożyć wniosek. Dotyczy to wszystkich poza osobami po 75. roku życia. W ich wypadku świadczenie przyznawane jest bez wniosku. Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym wskazuje dwa warunki przyznania tego świadczenia: 

Reklama
  • ukończenie 75. roku życia (pieniądze wypłacane bez wniosku), 
  • niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Kwalifikujący się do dodatku na podstawie drugiego warunku muszą złożyć odpowiedni wniosek, do którego dołączyć należy zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia. Konieczne jest również posiadanie prawa do emerytury lub renty. 

Dodatek pielęgnacyjny w 2024 roku. Ile wynosi?

Od marca 2024 roku dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany w kwocie 324,39 zł. Tyle będzie wynosił do 28 lutego 2025 roku. Jego kwota podlega waloryzacji co roku w marcu. Dodatek pielęgnacyjny ZUS wypłaca wraz z rentą lub emeryturą.

Uwaga na ważny wyjątek. W tym przypadku dodatek nie przysługuje

Istnieje jeden wyjątek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może nie wypłacić dodatku pielęgnacyjnego, choć wszystkie warunki są spełnione. Dzieje się tak gdy osoba uprawniona przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż przez dwa tygodnie w ciągu miesiąca.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek pielęgnacyjny | ZUS | emeryci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »