Emerytura będzie dziedziczona. Tak resort chce zmienić świadczenie

Wejście w życie przepisów, nad którymi obecnie prowadzone są prace w rządzie, będzie przełomem. Plany zakładają wprowadzenie możliwości dziedziczenia świadczenia po rodzicu z określonej grupy zawodowej. Projekt jest gotowy, rząd zaplanował już prace nad nim.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt w sprawie emerytury, którą będzie można dziedziczyć. Chodzi o "emeryturę olimpijską", czyli świadczenie emerytalne wypłacane polskim sportowcom, którzy reprezentowali nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich. Prawo do niego mają wyłącznie medaliści.

Dziedziczenie emerytury po rodzicu. To ma stać się możliwe

Plany resortu zakładają nowelizację ustawy, która umożliwi dziedziczenie emerytury przez dzieci zmarłych olimpijczyków i paraolimpijczyków. Obecnie nie ma takiej możliwości, a przyznana emerytura po śmierci świadczeniobiorcy po prostu nie jest już wysyłana.

Reklama

Resort w uzasadnieniu argumentuje, że taka zmiana zasad wypłacania emerytur olimpijskich jest zasadna i pozwoli ochronić dzieci olimpijczyków, które straciły swoich rodziców. Na razie jednak nie wiadomo na jakich dokładnie zasadach świadczenia miałyby być dziedziczone.

Pomysł zakłada jednak, że świadczenie miałoby być wypłacane do ukończenia przez dziecko sportowca 16 lat lub nawet do 25. roku życia, jeśli będzie kontynuować naukę. Na tożsamych zasadach wypłacana jest renta rodzinna.

Harmonogram prac rządowych wskazuje, że projekt resortu sportu i turystyki może zostać rozpatrzony jeszcze w drugim kwartale, czyli do końca pierwszej połowy 2025 roku. Nie ma informacji na temat przewidywanej dacie wdrożenia tego prawa w życie.

Dla kogo emerytura olimpijska?

Emerytura olimpijska przysługuje przede wszystkim polskim medalistom igrzysk olimpijskich oraz paralimpijskich. Jest to forma uznania ich zasług na rzecz kraju. Aby otrzymać świadczenie, konieczne jest: 

  • Zdobycie medalu na wymienionych igrzyskach,
  • Ukończenie 40 lat,
  • Posiadanie polskiego obywatelstwa,
  • Niekaralność (brak skazania za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe),
  • Nie kontynuowanie kariery sportowej poprzez uczestnictwo w zawodach organizowanych przez polskie związki sportowe,
  • Złożenie wniosku do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Ile wynosi emerytura olimpijska?

Emerytura olimpijska zmienia swoją kwotę co jakiś czas. Wynika to z faktu, że stawka jest ustalana na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej oraz mnożnika, który wynosi 1,8. Obecnie emerytura olimpijska sięga 4967,95 zł.

PT

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | dziedziczenie | przepisy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »