Emerytura bez lat pracy. Kto może ją otrzymać?
Zgodnie z polskim prawem, przejście na emeryturę jest związane z koniecznością spełnienia pewnych warunków. Chodzi tutaj przede wszystkim o osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego oraz posiadanie opłacanej składki na ubezpieczenie społeczne przynajmniej za 1 dzień. Okazuje się jednak, że w pewnych okolicznościach można otrzymać emeryturę bez lat pracy. O co chodzi? Wyjaśniamy.
W Polsce obowiązuje powszechny wiek emerytalny, którego osiągnięcie umożliwia seniorom zakończenie aktywności zawodowej i przejście na emeryturę. Rzeczony wiek wynosi 65 lat w przypadku mężczyzn oraz 60 lat w przypadku kobiet. To pierwszy warunek, który trzeba spełnić, by móc zacząć pobierać świadczenie emerytalne.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, osoby chcące przejść na emeryturę muszą również "mieć opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą". Warto jednak wiedzieć, że wysokość emerytury w głównej mierze zależy od kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym. Przepracowanie w życiu tylko jednego dnia (a dokładniej odprowadzenie składki tylko za jeden dzień) spowoduje, że kwota świadczenia będzie skrajnie niska.
ZUS przyzna emeryturę od miesiąca, w którym dana osoba złożyła wniosek. Stanie się to jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym świadczeniobiorca osiągnął powszechny wiek emerytalny.
Przejście na emeryturę mając na koncie tylko 1 przepracowany dzień w życiu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Kwota świadczenia będzie wówczas skrajnie niska. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się osiągnięcie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, który uprawniałby do pobierania emerytury minimalnej. Rzeczony staż wynosi 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet.
Ile wynosi emerytura minimalna? Kwota świadczenia jest corocznie waloryzowana w marcu. Aktualnie jest to 1780,96 zł brutto.
Wielu seniorów może się zastanawiać nad tym, czy istnieje możliwość otrzymania emerytury bez lat pracy. Okazuje się, że w pewnych przypadkach jest to możliwe. Świadczenie emerytalne bez lat pracy może przyznać Prezes Rady Ministrów, jeśli są ku temu pewne okoliczności. Taka emerytura może zostać przyznana z uwagi na specjalne zasługi danej osoby (na przykład na rzecz życia społecznego czy kulturalnego).
Co ważne – osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i które w przeszłości nie mogły podjąć zatrudnienia ze względu na niezdolność do pracy (i z tego tytułu pobierały stosowną rentę) mogą uzyskać z ZUS-u emeryturę przyznawaną z urzędu. Jej wysokość nie może być niższa od wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy lub kwoty najniższej emerytury (jeśli dana osoba ma staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat w przypadku mężczyzn).
Co ciekawe, za emeryturę bez lat pracy można uznać również emeryturę honorową. Rzeczone świadczenie jest przyznawane każdemu seniorowi, który ukończy 100 lat. Wynosi obecnie 6246,13 zł miesięcznie.