Emerytura stażowa. Co to jest i komu przysługuje?

Od maja w Sejmie znajdują się aż dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Jeden jest autorstwa Lewicy, drugi jest projektem obywatelskim. Oba przewidują wprowadzenie w Polsce tzw. emerytury stażowej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które mogą pochwalić się odpowiednim okresem składkowym (35 lat dla kobiet, 40 lat dla mężczyzn).

Cel emerytur stażowych

Emerytury stażowe mają służyć osobom, które przepracowały już wiele lat, ale nie mogą przejść na emeryturę, ponieważ nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Warunkiem koniecznym ma być staż - w przypadku kobiet - 35 lat, a w przypadku mężczyzn 40 lat. 

Oznaczałoby to, że mężczyzna, który podjął pracę zarobkową w wieku 19 lat, będzie mógł przejść na emeryturę w wieku lat 59, jeśli przez cały ten czas był czynny zawodowo. Jednak mimo to, standardowym wiekiem emerytalnym pozostaje 60 lat życia dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Reklama

Kontrowersje wokół obu projektów

Skąd kontrowersje? Wiele osób obawia się o wysokość świadczeń emerytalnych, jakie takie osoby będą mogły otrzymać.

Polskie społeczeństwo się starzeje. W związku z tym, podnoszenie wieku emerytalnego jest niezbędne, aby utrzymać wydolny system ubezpieczeń społecznych. W przeciwnym wypadku, na jednego emeryta będzie przypadało dwoje pracujących młodszych osób, aby zachować świadczenie na względnie przyzwoitym poziomie.

Z biegiem lat, ta statystyka będzie się pogarszać, a stopa zastąpienia będzie spadać. Przypomnijmy, że stopa zastąpienia to relacja przeciętnej wysokości otrzymywanej emerytury do przeciętnej płacy, jaka była otrzymywana przez daną osobę w trakcie jej okresu aktywności zawodowej.

Zgodnie z wyliczeniami, w 2060 roku stopa zastąpienia będzie wynosić 25 proc. Dla porównania: obecnie jest to 60 proc.

Kiedy emerytura stażowa wejdzie w życie?

Konkretnej daty jeszcze nie znamy, nie wiemy również, czy przejdą one w czasie głosowania w Sejmie. Oba projekty - Lewicy i obywatelski - były procedowane w Sejmie w lutym i od tego czasu pozostają w komisjach.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zaapelował do marszałka Szymona Hołowni o wznowienie prac nad projektami. Zgodnie z zapowiedziami Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, oba projekty będą rozpatrywane z końcem lipca.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura stażowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »