Emerytura stażowa? "Z rynku zniknęłoby nawet 400 tys. wartościowych pracowników"

Posłowie PSL-Kukiz’15 wraz ze związkowcami z OPZZ chcą umożliwić pracownikom o długim stażu pracy przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Co na to pracodawcy?

Pomysł wprowadzenia emerytur stażowych w Polsce nie jest nowy - OPZZ forsuje go od 2010 roku. W 2016 z podobną inicjatywą wyszli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. Do tej pory nie udało się jednak przekonać do niego rządzących. Teraz posłowie PSL-Kukiz’15 wraz ze związkowcami z OPZZ podjęli kolejne działanie w walce o emerytury stażowe - złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Autorzy pomysłu chcą umożliwić pracownikom o długim stażu pracy przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Proponowane rozwiązanie dotyczyć ma kobiet, które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz ukończone 55 lat, a także mężczyzn, mających okres składkowy i nieskładkowy co najmniej 40 lat oraz ukończone 60 lat.

Reklama

- Jest to docenienie tych, którzy odprowadzają składki i ciężko pracują, żeby mieli prawo wyboru. Istotą tego projektu jest prawo wyboru przez pracownika, czy jest w stanie dalej pracować, czy chce skorzystać z prawa do emerytury - podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zbyt wcześnie na emeryturę

Jak zauważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, przedstawiona propozycja wprowadzenia emerytur stażowych jest zbliżona do tej, która jest obecna w debacie publicznej już od kilku miesięcy. Potencjalne różnice sprowadzają się do kwestii związanych z tym, czy do stażu wliczane są wyłącznie okresy składkowe czy też składkowe razem z nieskładkowymi - a także tego, czy zdefiniowany jest wiek, po którego przekroczeniu możliwe jest nabycie prawa do emerytury stażowej.

- Zaproponowany minimalny okres stażu jest krótki, zwłaszcza w przypadku kobiet. Kobieta przechodząca na emeryturę w wieku 55 lat, ze stażem 35 lat, średnio pobierałaby świadczenie przez kolejne 28 lat. Oznacza to, że stosunek okresów składkowych i nieskładkowych do okresu życia na emeryturze wynosiłby 1,25:1. To zdecydowanie niewystarczający czas do wypracowania świadczenia w adekwatnej wysokości - wyjaśnia Kozłowski.

Ekspert FPP zaznacza również, że nie można ignorować aspektu finansowego takiego rozwiązania. Jak szacuje ZUS, dla wariantu emerytur stażowych 40/35 lat z uwzględnieniem okresów składkowych i nieskładkowych w stażu, roczny wzrost wydatków FUS w niektórych latach to aż 15 mld zł rocznie, a zmniejszenie wpływów - 11 mld zł rocznie.

- Obniżenie wieku emerytalnego i tak umożliwiło wielu osobom istotnie wcześniejsze kończenie aktywności zawodowej. W takiej sytuacji dodatkowe wprowadzanie emerytur stażowych wydawałoby się krokiem za daleko - dodaje Kozłowski.

Problem ten zauważa również Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP ds. prawa pracy. Jej zdaniem emerytura stażowa będzie oznaczała jeszcze wcześniejsze przejście na emeryturę niż stanowią obecne progi wiekowe, które przecież i tak nie są wygórowane.

- Wprowadzenie emerytury stażowej spowoduje obniżenie wieku emerytalnego, co również wpłynie na wielkość świadczeń wypłacanych z Funduszu w przyszłości. Z danych GUS wynika, że w naszym kraju od wielu lat przybywa emerytów. W 2017 roku ich liczba wyniosła ok. 6,4 mln osób. Tym samym osoby powyżej 60. roku życia stanowiły 24,2 proc. Polaków. Jeszcze 20 lat temu liczba osób pobierających emeryturę była o połowę mniejsza - ocenia Katarzyna Siemienkiewicz.

W podobnym tonie wypowiada się Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający firmą rekrutacyjną i outsourcingową Devire. - Podczas gdy kraje Unii Europejskiej zwiększają wiek emerytalny, w Polsce planuje się jego obniżenie. Wcześniejsze świadczenia otrzymują tylko seniorki na Białorusi i w Mołdawii, a norma unijna wynosi 67 lat - mówi. (...)

Więcej informacji na www.pulshr.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »