Reklama

Emerytury. Najniższe świadczenie wyniesie 1500 z zł brutto od marca 2023 roku?

Jaka będzie przyszłoroczna waloryzacja emerytur? Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że rozważana jest waloryzacja "kwotowo-procentowa" z gwarantowanym minimalnym wzrostem, a to powinno zagwarantować najniższe emerytury na poziomie przekraczającym 1500 zł brutto.

- Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto. Rozważamy zastosowanie waloryzacji kwoto-procentowej z gwarantowanym minimalnym wzrostem - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Dodał, że zasady wypłat czternastek będą podobne jak w tym roku.

Przyszłoroczna waloryzacja będzie rekordowa?

Wiceminister Szwed zwrócił uwagę, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych będzie wysoka z powodu inflacji. Wskaźnik waloryzacji będzie znany pod koniec stycznia 2023 r., jednak według rządowych prognoz wyniesie on 13,8 proc.

Reklama

- Rozważamy zastosowanie waloryzacji kwoto-procentowej z gwarantowanym minimalnym wzrostem. Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto - poinformował wiceszef MRiPS. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto.

Wiceminister przekazał, że w budżecie państwa na waloryzację świadczeń zaplanowano około 40 mld zł.

Emerytury. W przyszłym roku wyższe "trzynastki" i "czternastki"

Wyższa emerytura i renta oznacza także wzrost przyszłorocznej trzynastej i czternastej emerytury.

Wiceminister Szwed poinformował, że zasady wypłat będą podobne jak w tym roku.

- Ostateczna decyzja w sprawie czternastek zapadnie, gdy Rada Ministrów przyjmie projekt. Jesteśmy jednak przygotowani na podobne rozwiązania jak w tym roku - kryterium dochodowe na poziomie 2900 zł i zasada złotówka za złotówkę. Wypłata czternastek także byłaby na przełomie sierpnia i września - przekazał.

W tym roku na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze) mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Wiceminister poinformował, że w tym roku na 13. i 14. emeryturę i na waloryzację świadczeń rząd przeznaczył 43 mld zł, a w latach 2021-2022 jest to łącznie prawie 77 mld zł.

Inflacja pożera emerytury. Seniorzy płacą coraz wyższe rachunki

Podkreślił, że wsparcie dla seniorów obejmuje także szereg rozwiązań związanych z łagodzeniem skutków inflacji. To - jak wskazał - m.in. dodatek węglowy, dodatek do ogrzewania elektrycznego i wyższe limity przy zamrożeniu cen prądu.

- Ten pakiet wsparcia jest szeroki. Dodatków jest dużo, ale oczywiście one są przeznaczone na określony czas. Biorąc to wszystko pod uwagę, w przyszłym roku do seniorów może trafić blisko 100 mld zł - zaznaczył Szwed.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »