Reklama

Emerytury z KRUS poniżej minimum socjalnego

Przeciętna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji w marcu 2015 roku wyniosła 2016,81 zł brutto. W tym samym czasie średnia emerytura wypłacana przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła 949,66 zł brutto miesięcznie. Emeryturę z ZUS pobiera prawie 5 mln Polaków, natomiast z KRUS 946 tys. osób.

Problem gender gap emerytur - nie w przypadku KRUS-u

Z 32-proc. luką płacową emerytur, czyli różnicą pomiędzy wysokością świadczenia, które otrzymują kobiety i mężczyźni, mają do czynienia obecni emeryci, którzy pobierają swoją emeryturę z ZUS. W przypadku emerytów, którzy otrzymują to świadczenie wypłacane przez KRUS, luka płacowa wynosi zaledwie 1,5 proc.

Warto zwrócić uwagę, że średnia emerytura wypłacana przez KRUS w marcu 2015 roku w przeliczeniu na kwotę netto wyniosła 811 zł. W tym samym czasie, według informacji podanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, minimum socjalne, czyli wskaźnik mierzący koszty utrzymania niezamożnych gospodarstw domowych, wyniosło dla gospodarstw emeryckich jednoosobowych 1069 zł.

Reklama

Oznacza to, że samotnie mieszkający emeryt, otrzymujący średniej wysokości świadczenie emerytalne, musi przeżyć za kwotę o 258 zł niższą niż wynosi minimum socjalne.

W lepszej sytuacji są małżeństwa emerytów. Minimum socjalne dla dwuosobowych gospodarstw emeryckich wynosi w Polsce 1768 zł. Suma przeciętnej emerytury kobiet i mężczyzn netto jest prawie o 142 zł niższa niż minimum socjalne. Z kolei emeryci, którzy pobierają średniej wysokości emeryturę z ZUS, mają dwukrotnie wyższy przychód niż wynosi minimum socjalne.

Średnia emerytura w ujęciu netto wypłacana zarówno przez ZUS, jak i KRUS, jest wyższa niż średnioroczne minimum egzystencji z 2014 roku, które zostało ustalone przez IPiSS na 515 zł. Świadczenie wypłacane przez KRUS jest o 296 zł wyższe niż minimalna kwota, która pozwala na egzystencję, natomiast przeciętna emerytura z ZUS jest ponad trzykrotnie wyższa.

Prawdziwe wydają się być słowa niektórych emerytów, że uzyskują świadczenia za niskie by żyć, ale za wysokie by umrzeć. Jednak nie wszyscy emeryci mają powody do narzekań. Osoby, które mają przyznaną emeryturę z MON, MSW czy MS mają wyższe świadczenia. Według danych średniorocznych z 2013 roku, średnia emerytura wypłacana przez resorty wyniosła 3237 zł brutto w MON, 3327 zł w MSW i 3450 zł w MS.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2015

Ewelina Jurczak

Sedlak & Sedlak

wynagrodzenia.pl
Dowiedz się więcej na temat: KRUS | emerytura rolnicza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »