Emerytury. ZUS przelicza stan kont i wkrótce będzie je można sprawdzić. Łącznie przybyło na nich ponad 450 mld zł

ZUS zwaloryzował każdemu kapitał emerytalny, a przyrost stanu kont jest w tym roku wyjątkowo wysoki. Łącznie przybyło na nich ponad 450 mld zł. Każdy będzie mógł sprawdzić stan swoich przyszłych emerytur dopiero od 11 czerwca.

W tym roku waloryzacja kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w ZUS wyniosła 14,4 proc., a subkonta 9,2 proc. Zakład podniósł stan naszych środków emerytalnych 1 czerwca. To się przekłada na wysokość przyszłych emerytur. Łącznie kapitał na kontach ubezpieczonych zwiększył się o ponad 450 mld zł. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł.

Każdy może sprawdzić swój kapitał emerytalny na koncie w PUE ZUS, ale żeby zobaczyć jego aktualny stan po waloryzacji trzeba jeszcze poczekać. Zapytaliśmy ZUS kiedy to nastąpi.

Reklama

- Po 11 czerwca 2023 r. planowane jest ich udostępnienie na profilach ubezpieczonych na PUE - mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, ale zastrzega, że nie u wszystkich będzie to widoczne tego dnia, bo cały proces jest rozciągnięty w czasie. Do końca czerwca wszyscy powinni mieć już aktualny stan widoczny na PUE.

- Kolejnym krokiem  jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 r. Rozpoczniemy ten proces również w najbliższy weekend (od 11.06.2023 r.) - informuje rzecznik ZUS. Tak jak w ostatnich kilku latach nie będzie tradycyjnego listu z symulacją hipotetycznej emerytury, bo ta informacja zostanie udostępniona wyłącznie na PUE.

Na wniosek zainteresowanych będzie można jednak uzyskać ją w wersji papierowej. Wskaźniki brane pod uwagę do waloryzacji kapitału  GUS podał w połowie maja.

Monika Krześniak-Sajewicz 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | waloryzacja | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »