"Europejskie" emerytury. Czy OIPE rozwiąże problem niskich świadczeń?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o europejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE - ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny). To nowy sposób oszczędzania na emeryturę. Będzie możliwe inwestowanie transgraniczne, a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o europejskim indywidualnym produkcie emerytalnym - podała w środę kancelaria prezydenta. Celem ustawy jest zapewnienie obywatelom UE nowe możliwości oszczędzania na emeryturę.

Ustawa przewiduje powstanie OIPE, które to rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. OIPE będzie posiadać możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE.

Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny będzie skierowany do osób fizycznych mieszkających w UE. OIPE nie będzie związane z zatrudnieniem - osoby bezrobotne, przebywające na urlopie macierzyńskim lub studenci również będą zakładać OIPE. Będzie to całkowicie dobrowolny sposób oszczędzania.

Reklama

OIPE będą organizowane i zarządzane przez instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń, towarzystwa emerytalne czy firmy inwestycyjne. Oczywiście dla OIPE będą ustalone odpowiednie bufory bezpieczeństwa związane z inwestowaniem w poszczególne rodzaje aktywów.

W OIPE będą zwolnienia podatkowe podobne do zastosowanych w IKE

Do OIPE zastosowane zostaną podobne rozwiązania podatkowe, jak w IKE, czyli zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE. Dotyczyć to będzie także dochodów powstałych w momencie wypłaty środków z takiego subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania.

Roczny limit wpłat na OIPE będzie stanowił kwotę odpowiadającą trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Przykładowo, w 2023 r. wysokość wpłat na OIPE w Polsce określono na 20 805 zł. Świadczenia z OIPE będą też zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE będzie wynosił 1 proc. zgromadzonego kapitału.

Innymi przepisami tej ustawy wprowadzono rekomendacje Komitetu Stabilności Finansowej, dotyczące poprawy i wzmocnienia bazy kapitałowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Chodzi o spełnienie przez kasy wymagań dotyczących m.in. minimalnego poziomu funduszy własnych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem wskazanych regulacji wchodzących w życie w innym terminie.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: OIPE | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »