Czy od stycznia 2010 r. jako gminny zespół ekonomiczno-administracyjny szkół składkę na fundusz emerytur pomostowych będziemy płacić od wszystkich nauczycieli (tj. zatrudnionych w publicznych przedszkolach, szkołach i gimnazjach), czy tylko od tych nauczycieli, którzy są zatrudnieni np. w ośrodkach szkolno-wychowawczych?
Zgodnie z treścią ustawy o emeryturach pomostowych, z dniem 1 stycznia br. utworzony został - jako państwowy fundusz celowy - Fundusz Emerytur Pomostowych (w skrócie FEP). Dysponentem Funduszu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jedno z głównych źródeł jego przychodów stanowią obowiązkowe składki na FEP. Zgodnie z założeniami ustawy, od początku roku pracodawca jest zobligowany opłacać składki za pracownika, który urodził się po 31.12.1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Należy podkreślić, iż obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika spełniającego powyższe warunki powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania ich wykonywania.
Reklama
Przepisy ustawy przewidują, że prawo do emerytury pomostowej posiadają osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Katalog tych prac został zawarty w załącznikach do ustawy. Ustawodawca definiuje ponadto pojęcie prac w szczególnych warunkach oraz prac o szczególnym charakterze.
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy
spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.