Ile komornik może zabrać z emerytury, a ile musi zostawić na koncie?

Długi to poważny problem wielu Polaków. Nie są od nich wolni również seniorzy. Ile pieniędzy z emerytury może zabrać komornik? Czy osoby pobierające niskie świadczenie powinny się martwić, że przez niespłacone zobowiązania zostaną bez środków do życia? Przepisy są jednoznaczne.

  • Polscy emeryci mierzą się ze sporymi długami. Według danych KRD niespłacone zobowiązania ma ponad 330 tys. seniorów, a wysokość zadłużenia wynosi średnio 16 700 zł na osobę. 
  • To bardzo duża kwota, biorąc pod uwagę fakt, że najniższa emerytura w 2022 r. wynosi zaledwie 1338,44 zł brutto.
  • To właśnie niskie świadczenia są najczęstszym powodem problemów finansowych seniorów.

Czy komornik może zająć emeryturę?

Niespłacona wierzytelność może doprowadzić do skierowania sprawy do sądu, a następnie egzekucji komorniczej. Najczęstszym sposobem egzekwowania należności jest zajęcie rachunku bankowego dłużnika. Jeśli jest ono niewystarczające, może dojść do zajęcia należących do niego nieruchomości oraz ruchomych elementów majątku. 

Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, komornik ma prawo zająć zarówno wynagrodzenie dłużnika, jak i wpływające na jego konto świadczenia, takie jak renta czy emerytura. Egzekucji podlega zarówno emerytura z ZUS, jak i KRUS.

Nie oznacza to jednak, że emeryt zostanie pozbawiony środków do życia. 

Komornik a emerytura. Jaka jest kwota wolna od zajęcia w 2022 r.?

Przepisy wyraźnie określają, ile pieniędzy z emerytury może przejąć komornik. Środki, które muszą zostać na koncie dłużnika, nazywane są kwotą wolną od zajęcia komorniczego i w przypadku emerytury wynoszą 75 proc. minimalnego świadczenia. W tym roku jest to niecałe 954 zł. 

W przypadku długów wynikających z niespłaconych pożyczek, kredytów, zakupów na raty czy innych zobowiązań konsumenckich, komornik nie może zająć z emerytury więcej niż 25 proc. minimalnego świadczenia. 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku długów alimentacyjnych - w takiej sytuacji możliwe jest przejęcie aż 60 proc. świadczenia. 

Natomiast w przypadku długów względem placówek zdrowotnych (np. nieopłacone rachunki za pobyt w sanatorium czy rehabilitację), zajęcie komornicze wynosi 50 proc. minimalnej emerytury.

Kwota wolna od zajęcia emerytury w 2023 roku zostanie ustalona po przedstawieniu stawek waloryzacji, które zaczną obowiązywać od 1 marca.  

Czy komornik może zająć 13. i 14. emeryturę?

Seniorzy powinni wiedzieć, że zajęcie komornicze czy jakiekolwiek potrącenia z trzynastej i czternastej emerytury nie są możliwe. Ta sama zasada dotyczy świadczeń pielęgnacyjnych, dodatków wypłacanych przez MOPS, dodatku osłonowego czy węglowego. 

Te środki muszą zostać na koncie, bez względu na wysokość otrzymywanego świadczenia, czy zadłużenia. 

Czytaj również:

Ile zabiera komornik i jaka jest kwota wolna od zajęcia?

Długi i co dalej? Jak wygląda egzekucja komornicza?

Zabójstwo komornik w Łukowie. Sprawcą jest dłużnik

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | zajęcie komornicze | komornik | długi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »