Inflacja. O ile wzrosną emerytury w 2022 roku?

Przez rekordową inflację waloryzacja emerytur w marcu 2022 roku może być wysoka i świadczenia wzrosną prawdopodobnie o ponad 6 proc. Wzrost cen ma także wpływ na waloryzację kapitału emerytalnego, choć tu brane pod uwagę są też inne wskaźniki.

Inflacja w listopadzie okazała się wyższa od prognoz - wzrosła do 7,7 proc. z 6,8 proc. w październiku. To pozwala szacować, że waloryzacja emerytur wyniesie co najmniej 6 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wysoki wskaźnik wzrostu cen bezpośrednio przekłada się na wskaźnik waloryzacji emerytur przez który ZUS przeliczy świadczenia w marcu przyszłego roku.

- Kolejne rekordowe wskaźniki inflacji w istotny sposób wpływają na to, o ile wzrośnie emerytury od 1 marca 2022 roku.  Trzeba jeszcze poczekać na dane za cały 2021 rok, by wyliczyć wskaźnik. Trzeba też pamiętać, że na początku roku inflacja była dużo niższa niż obecnie, a do wyliczenia wskaźnika waloryzacji brana jest średnioroczna inflacja za rok kalendarzowy. Niewątpliwie jednak ostatnie miesiące ją mocno podbiją. Spokojnie można już teraz zakładać, że wskaźnik waloryzacji emerytur będzie powyżej 106 proc., czyli świadczenia wzrosną o co najmniej 6 proc. - tłumaczy Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Reklama

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Z tym, że w wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może zostać obniżona. Waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację.

Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli inflacja na początku przyszłego roku nie wyhamuje i jeszcze w styczniu i lutym będzie wysoka to mimo wysokiej marcowej waloryzacji, po drodze wysoka inflacja będzie "zjadać" świadczenia.

Wysoka inflacja przekłada się też na wskaźniki waloryzacji zarówno rocznych jak i kwartalnych, choć tu bierze się też pod uwagę przypis składek na ubezpieczenie emerytalne. 

- Wysoka inflacja wpłynie na waloryzację kapitału emerytalnego, a jest możliwe, że wskaźnik waloryzacji rocznej będzie dwucyfrowy. Warto wziąć to pod uwagę decydując o przejściu na emeryturę - dodaje Oskar Sobolewski.

W przypadku tej grupy osób ważne są kwartalne i roczne wskaźniki waloryzacji kapitału, ale to nie jedyne dane, które wpływają na wysokość ustalanego świadczenia.

-  Z punktu widzenia osób, które chcą przejść na emeryturę istotne będą też podawane w lutym przez GUS tablice średniego dalszego trwania życia. Ze względu na pandemię i wysoką śmiertelność te tablice paradoksalnie mogą być korzystne dla wysokości nowo przyznawanych emerytur - podkreśla Tomasz Lasocki, ekspert w dziedzinie  ubezpieczeń społecznych z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »