Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 r.?

Przejście na emeryturę powinno być dobrze przemyślaną decyzją, ponieważ wybór odpowiedniego terminu może skutkować otrzymaniem znacznie wyższego świadczenia emerytalnego. Kiedy jest najlepszy moment na to, by przejść na emeryturę w 2024 roku?

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę w 2024?

W przyszłym roku najkorzystniejszymi miesiącami na przejście na emeryturę wydaje się styczeń oraz luty - ocenia Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy, założyciel inicjatywy Debata Emerytalna, którego wypowiedź przytoczył businessinsider.pl. Wpływ na to mają trzy główne czynniki:

  1. Waloryzacja świadczeń, 
  2. Zmiana tablic średniego dalszego trwania życia,
  3. Waloryzacja kapitału emerytalnego.

Składki zgromadzone na koncie osoby ubezpieczonej, która przejdzie na emeryturę w styczniu lub w lutym 2024 r. będą zwaloryzowane zarówno roczną, jak i kwartalną waloryzacją, przy czym zgodnie z założeniami rządu waloryzacja ta ma wynieść co najmniej 12,3 proc.

Reklama

Ponadto w styczniu i lutym będą obowiązywać tablice, znacznie korzystniejsze dla seniorów, ponieważ uwzględniają one nadmiarowe zgony z okresu pandemii. Tablice te pokazują krótszą przewidywaną długość trwania życia, a im krótsza długość trwania życia, tym wyższe świadczenie emerytalne. Od 1 kwietnia 2024 r. będą natomiast obowiązywać nowe tablice, które zdaniem ekspertów, będą mniej korzystniejsze dla świadczeniobiorców.

W mniej korzystnej sytuacji są osoby, które ukończą 60 i 65 lat w marcu, ponieważ wówczas nie zostaną oni objęci roczną waloryzacją. Jednocześnie nadal skorzystają z korzystniejszych tablic i będą mieli prawo zarówno do trzynastej, jak i czternastej emerytury.

W najgorszej sytuacji są osoby, które mają urodziny w kwietniu lub maju. W obu przypadkach nie skorzystają oni ani z waloryzacji, ani z trzynastki. Co więcej, zostaną objęci już nowymi, mniej korzystnymi tablicami. Osobom tym bardziej opłaca się więc zaczekać z przejściem na emeryturę do lipca, ponieważ wtedy ich kapitał zostanie powiększony o drugą, roczną waloryzację.

Emerytura a umowa o pracę. Kiedy złożyć wypowiedzenie?

Seniorom najbardziej opłaca się złożyć wypowiedzenie o pracę 1 lub 2 dni przed końcem miesiąca. Do końca miesiąca należy również złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. W takiej sytuacji seniorzy dostaną za ten miesiąc całą pensję i jednocześnie całą emeryturę.

O złożeniu wypowiedzenia o pracę trzeba jednak pomyśleć już na kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Osoby, które mają trzymiesięczny okres wypowiedzenia i chcą przejść na emeryturę od lutego 2024 r., najpóźniej muszą złożyć wypowiedzenie do końca października br.

Jak złożyć wniosek o emeryturę?

Wniosek o emeryturę można złożyć drogą internetową, osobiście lub drogą pocztową. W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz EMP wraz z informacją ERP-6. Do wniosku (niezależnie od tego, w jaki sposób go składamy) trzeba dodatkowo dołączyć potrzebne dokumenty, takie jak np.:

  • zaświadczenie od pracodawcy, które potwierdza okresy składkowe i nieskładkowe,
  • zaświadczenie o wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o wysokości wynagrodzenia.

Jeżeli wniosek składany jest przez internet, to wówczas należy podpisać go podpisem elektronicznym przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

ZUS ma natomiast 30 dni na wydanie decyzji w sprawie emerytury od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »