Kontrola dowodu osobistego przy wypłacie emerytury. Oni muszą pokazać

Emerytura co miesiąc trafia do emerytów w całym kraju. Łatwiejszy odbiór świadczenia mają zapewniony emeryci, którzy otrzymują pieniądze na konto w banku. Ci, do których przekaz trafia przez listonosza, muszą być gotowi przedstawić przy odbiorze odpowiedni dokument.

  • Listonosz może zażądać okazania dowodu osobistego przy przekazywaniu pieniędzy w tym także emerytury.
  • Nie zawsze okazanie dowodu jest konieczne, jednak pocztowiec zawsze ma prawo o dowód osobisty zapytać.
  • Około 85 proc. emerytów swoje świadczenie otrzymuje na konto bankowe.

W wypadku większości emerytów (średnio ponad 4 na 5), emerytura przelewana jest na konto. Wciąż jednak część seniorów dostaje pieniądze z ZUS do ręki. Wizyty listonosza objęte są nowym obostrzeniem. Przy odbiorze świadczenia senior powinien pokazać dowód osobisty, jeśli zostanie o to poproszony. Może to być konieczne nawet wówczas, gdy emeryt dobrze już zna listonosza.

Reklama

Kontrola dowodu osobistego przy przekazywaniu emerytury

Ostatnią aktualizację prawa dotyczącego pieniężnych przekazów pocztą wprowadziła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z kwietnia 2023 roku. Listonosz ma prawo zażądać wylegitymowania się dowodem osobistym od osoby, której przekazuje pieniądze.

Nie ma dowodu osobistego? Listonosz może nie wypłacić emerytury

Obecne wymagania dotyczące przekazów gotówkowych polegają na spisaniu danych osoby, której przekazywane są pieniądze. Zanim listonosz przekaże więc emeryturę, musi uzyskać takie informacje jak:

  • imię,
  • nazwisko,
  • PESEL,
  • numer dowodu osobistego.

To istotne i wrażliwe dane, ale ustawodawca te środki zapobiegawcze wdrożył, by jak najbardziej ograniczyć podejrzane przekazy pieniężne. W efekcie odbija się to jednak na seniorach, których świadczenie co miesiąc dostarcza Poczta Polska. Nietrudno wyobrazić sobie bowiem sytuację, gdy listonosz odchodzi od drzwi emeryta bo ten nie pokazał mu dowodu tożsamości.

13. emerytura bez pokazania dowodu osobistego

Przepisy nie zawsze wymagają pokazywania dowodu osobistego. Jako wyjątek przewidziano sytuację, gdy nadawcą przekazu pieniężnego jest jednostka sektora finansów publicznych, a odbiorca przekazu jest znany listonoszowi.

Jednak nawet jeśli listonosz zna już emeryta, ma prawo zażądać dowodu tożsamości i jeśli senior nie okaże dowodu osobistego, świadczenia nie dostanie. Kontrola w sytuacji, gdy obydwie strony się znają, jest możliwa. Gdy tylko listonosz ma wątpliwości, co do tożsamości adresata pieniędzy, ma obowiązek go skontrolować.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrola | dowód osobisty | wypłata | emeryci | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »