Reklama

Likwidacja OFE - nie ma decyzji w sprawie zmian terminów

Jak powiedział wiceminister funduszy Waldemar Buda, nie ma jeszcze decyzji, czy w związku z opóźnieniem prac w Sejmie zmieniać terminy zapisane w projekcie ustawy o likwidacji OFE i przekazaniu składek na ZUS lub IKE. Ustawa miała wejść w życie 1 czerwca.

Reklama

Jak podkreślił wiceminister, jest decyzja, że projekt będzie kontynuowany. Jednak nie zapadła jeszcze decyzja, czy będzie opóźniony.

Reklama

- Kalendarz parlamentarny wskazuje, że czasu jest bardzo mało. W najbliższym czasie podejmiemy decyzję, czy będziemy jeszcze próbować realizować terminy zapisane w projekcie ustawy. Jest to możliwe, bo mamy jeszcze przeszło miesiąc - stwierdził Buda na konferencji prasowej.

Jak dodał, "ewentualnie zaproponujemy nowelizacje przepisów, aby termin przesunąć o miesiąc lub dwa".

Trzecie czytanie projektu miało się odbyć 20 kwietnia, ale zostało zdjęte z porządku obrad.

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada, że każdy uczestnik OFE od 1 czerwca miałby do wyboru dwie możliwości.

Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE) przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Zgodnie z projektem powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w SFIO. Aktywa netto OFE zostaną przekazane na IKE prowadzone w SFIO przez TFI.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Dowiedz się więcej na temat: likwidacja OFE | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »