Niemcy: Coraz więcej bezrobotnych tuż przed emeryturą
Bezrobocie może dotknąć każdego. W coraz większym stopniu jednak obejmuje ono ludzi w wieku powyżej 60 lat.
O ile w roku 2009 bezrobocie dotknęło niespełna 100 tysięcy Niemców w wieku od 60 do 65 lat, to w roku 2018 było ich ponad 200 tysięcy. Innym słowy, ich liczba zwiększyła się ponad dwukrotnie. Wynika to z opublikowanych dziś (27.07.2020) rezultatów ankiety Instytutu Pracy i Kwalifikacji Zawodowych (IAQ), działającego przy Uniwersytecie Duisburg-Essen.
Duży niepokój budzi fakt, że działania mające na celu wspieranie zatrudnienia, nie dotrzymują kroku temu zjawisku. Coraz mniej starszych wiekiem pracowników korzysta z kursów doskonalenia zawodowego i jest gotowych zmienić swoje kwalifikacje.
Autorzy badań - Martin Brussig i Arthur Kaboth z IAQ - domagają się zmiany dotychczasowego modelu programu wspierania zatrudnienia. Ich zdaniem powinien on ulec głębokim przemianom, zarówno ilościowym jak i jakościowym, tym bardziej, że w Niemczech wydłużono wiek przechodzenia na emeryturę do 67 roku życia. Oznacza to konieczność o wiele silniejszego wspierania pracowników w wieku powyżej 55 lat, którzy mają o wiele mniejsze szanse znalezienia nowej pracy niż ich młodsi koledzy. Dotychczasowe działania na ich rzecz nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, twierdzą obaj naukowcy.
Badaniami objęto sytuację na rynku pracy w latach 2010-2018. Ich sfinansowaniem zajęła się Fundacja Hansa Boecklera. Aby umożliwić zatrudnienie osób powyżej 60 roku życia, konieczne jest zwłaszcza osobiste doradztwo w firmach gotowych przyjąć u siebie seniorów. Zdaniem autorów opracowania, dotychczasowe metody okazały się niewystarczające i należy je rozszerzyć.
(EPD/jak), Redakcja Polska Deutsche Welle