Niemcy: Coraz więcej emerytów ma kłopoty. "Ubóstwo rośnie i rośnie"
W Niemczech jest coraz więcej emerytów, którym nie starcza na życie. W czerwcu 2022 r. prawie 630 tysięcy osób w wieku emerytalnym otrzymywało świadczenia socjalne.
Seniorom w Niemczech coraz częściej ich emerytura nie wystarcza na życie. Rośnie liczba osób, które oprócz emerytury otrzymują podstawowe świadczenia socjalne - poinformowała sieć redakcji RND, powołując się na dane Federalnego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w czerwcu br. 628 570 osób w wieku emerytalnym otrzymywało w Niemczech świadczenia socjalne. W porównaniu z czerwcem 2021 roku oznacza to wzrost o ponad 51 tys. osób, czyli prawie dziewięć procent.
O dane te wystąpiła Partia Lewica. Przewodniczący klubu poselskiego tej partii w Bundestagu Dietmar Bartsch wezwał rząd do działania. - Ubóstwo na starość rośnie i rośnie - powiedział Bartsch. Dodał, że koalicja rządowa musi zrobić znacznie więcej, aby zapewnić emerytom i rencistom przetrwanie zimy. - Potrzebujemy tarczy chroniącej starsze osoby przed ubóstwem. Ceny prądu i gazu muszą być ograniczone przed zimą, a nie po zimie - zaapelował.
Przyznany emerytom ryczałt energetyczny w wysokości 300 euro jest niewystarczający i musi być wyższy dla niskich i średnich emerytur - powiedział Bartsch. Opowiedział się za kompleksową reformą podstawowej emerytury. - W obliczu 10-procentowej inflacji niemiecki rząd powinien przekształcić zbyt niską podstawową emeryturę w odporną na ubóstwo, solidarną emeryturę minimalną w wysokości 1200 euro - zaapelował polityk Lewicy.
(KNA, EPD/dom), Redakcja Polska Deutsche Welle
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze