Nawet 300 zł do emerytury co miesiąc. Przelewy można dziedziczyć

Dokładnie 299,82 zł z ZUS - tyle świadczenia można dostać, by podreperować swój domowy budżet. ZUS ryczałt energetyczny wypłaca co miesiąc. Żeby otrzymać świadczenie, trzeba kwalifikować się do konkretnej grupy osób uprawnionych, a następnie złożyć wniosek. Co ważne, świadczenie można dziedziczyć.

 • Ryczałt energetyczny to świadczenie wypłacane przez ZUS co miesiąc.
 • Obecnie wysokość ryczałtu energetycznego wynosi 299,82 zł. Świadczenie wypłacane jest z emeryturą.
 • ZUS pozwala dziedziczyć świadczenie. Szansę na to mają jedynie wybrani najbliżsi zmarłych beneficjentów.

Co to jest ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to świadczenie wypłacane co miesiąc przez ZUS w wysokości 299,82 zł. Jak wskazuje nazwa, jest to forma pomocy w opłatach za energię, gaz lub ogrzewanie. Pieniądze w formie uzupełnienia trafiają z wypłatą emerytury do tych seniorów, którzy mają do nich prawo i zgłosili się do ZUS na odpowiednim wniosku o wypłatę.

Reklama

Wysokość ryczałtu energetycznego wypłacanego przez ZUS różni się w poszczególnych latach. Świadczenie podlega waloryzacji co roku w marcu obok rent i emerytur. 

Kto może dostać ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny wypłacany jest jedynie wybranej grupie seniorów. ZUS na oficjalnej stronie internetowej wskazuje, że świadczenie wypłaca wyłącznie:

 • kombatantom i innym osobom uprawnionym,
 • żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
 • wdowom lub wdowcom - emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
 • wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.

Dziedziczenie ryczałtu energetycznego. Kto może przejąć świadczenie?

Jak wynika z listy osób uprawnionych do świadczenia, pieniądze ZUS wypłaca również wdowom i wdowcom po uprawnionych do dodatku beneficjentach. Istnieje bowiem szansa na dziedziczenie świadczenia, jednak dotyczy to wyłącznie najbliższych beneficjenta.

Podobnie jak 800 plus ryczałt energetyczny nie jest opodatkowany. - Wysokość ryczałtu energetycznego ogłasza w formie komunikatu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Robi to w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku - wyjaśnia ZUS na swojej stronie.

Wniosek o ryczałt energetyczny. Do wniosku dodaj ten dokument

Ryczałt energetyczny wypłacany jest wyłącznie na wniosek. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS-ERK. Ten można pobrać z internetu lub wypełnić w placówce ZUS. Jednak oprócz samego wniosku trzeba też dostarczyć również kompletną dokumentację:

 • wniosek ZUS-ERK,
 • decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych / potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców),
 • zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej - w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych,
 • zaświadczenie właściwego organu wojskowego - w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.

Ile wynosi ryczałt energetyczny?

W 2024 roku kwota ryczałtu energetycznego to 299,82 zł. Największy wzrost kwoty dodatku odnotowano w związku z wysoką inflacją w 2023 roku, choć również i w 2024 roku nastąpił spory wzrost wartości świadczenia, bo o ponad 44 zł. Poniżej wartości ryczałtu energetycznego w ubiegłych latach:

 • 2020 - 171,41 zł,
 • 2021 - 179,81 zł,
 • 2022 - 192,58 zł.
 • 2023 - 255,17 zł.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryczałt energetyczny | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »