Nowe limity dla emerytów. Zmiany już w czerwcu

Osoby, które dorabiają do swoich rent i emerytur, mają powody do radości. Już od czerwca zwiększone zostaną limity, do których swobodnie mogą zarabiać bez obawy o to, że ZUS zmniejszy, albo zawiesi ich świadczenie.

Kto może dorabiać do emerytury, a kto musi uważać?

Jeśli emeryt jest w tzw. wieku powszechnym, czyli przekroczył już wiek emerytalny, może do swojego świadczenia swobodnie dorabiać. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorczy senior zarobi kilkaset złotych czy kilka tysięcy, jego emerytura nie może zostać pomniejszona czy zawieszona.

Przypomnijmy, że wiek powszechny w Polsce wynosi dla kobiet 60, a dla mężczyzn - 65 lat.

Co jednak w przypadku, jeśli na emeryturze lub rencie jest osoba młodsza? W takim przypadku należy uważać, czy zarobione dodatkowo pieniądze nie przekraczają wyznaczonych limitów.

Od czego zależą limity zarobków dla emerytów i rencistów?

To, jak wysokie (lub niskie) są limity dorabiania dla emerytów pobierających rentę lub wcześniejszą emeryturę związane jest z przeciętnym wynagrodzeniem ogłoszonym przez GUS za poprzedni kwartał w bieżącym roku kalendarzowym. Zatem limity zmieniają się kolejno 1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia każdego roku.

Reklama

Jeśli osoby na rencie lub wcześniejszej emeryturze osiągają dochód, który:

  • nie przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za dany kwartał kalendarzowy, świadczenie jest wypłacone w 100 proc.
  • przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie jest wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, świadczenie jest odpowiednio procentowo zmniejszane
  • przekracza 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłata świadczenia jest zawieszana.

 Obecnie obowiązujące od marca limity wynoszą 5 278,30 zł. Kwota, od której świadczenie jest zawieszane to 9 802,50 zł.

Ile emeryci będą mogli dorobić od czerwca?

Ponieważ przeciętna płaca znacznie wzrosła z 7 540 zł w IV kwartale 2023 roku do 8 147 w I kwartale tego roku, limity także zostają podniesione.

Od 1 czerwca obowiązywać będzie limit 5 703 zł, do którego uzyskanie dodatkowego przychodu nie będzie wpływało na wysokość świadczenia. Maksymalna kwota, jaką będzie można zarobić bez ryzyka utraty świadczenia to 10 591 zł. To rekordowo wysoka stawka, która prawdopodobnie zostanie utrzymana w kolejnych kwartałach.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | praca na emeryturze | dorabianie na emeryturze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »