Wiek emerytalny wzrośnie? Ekspertka wskazuje, ile powinien wynosić

Wiek emerytalny wynosi aktualnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Ekspertka wskazuje jednak, że konieczne jest jego podniesienie. Jeśli bowiem polskie władze się na to nie zdecydują, może dojść do załamania systemu ubezpieczeń społecznych. Ile powinien w takim wypadku wynosić wiek emerytalny?

  • "Podniesienie wieku emerytalnego jest niezbędne i konieczne" - przekonuje prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH.
  • Wyższy wiek emerytalny to odpowiedź nie tylko na pogłębiające się problemy systemu ubezpieczeń, ale także rynku pracy.
  • Już w 2060 roku prawie 1/3 Polaków będą stanowić osoby w wieku 65 lat i więcej.

Wiek emerytalny w Polsce od 2017 roku wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. O ile w przypadku panów wiek 65 lat uzyskania powszechnych praw emerytalnych nie odbiega mocno od standardów w innych krajach Europy, to wiek emerytalny na poziomie 60 lat w przypadku Polek należy do najniższych w Europie. Taka sytuacja może grozić stabilności systemu emerytalnego w Polsce, jak przestrzega ekspertka ze Szkoły Głównej Handlowej.

Reklama

Niski wiek emerytalny jeszcze dajemy radę utrzymać. Ale już niedługo

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, nie tylko liczba mieszkańców Polski systematycznie się zmniejsza. Za niespełna 40 lat w 2060 roku liczba ludności w naszym kraju spadnie do 30,9 mln osób, a wśród nich jeszcze mniejszy niż dziś odsetek stanowić będzie grupa osób w wieku produkcyjnym.

W 2025 roku liczba osób powyżej 65. roku życia w Polsce wedle prognoz ma wynosić 20,9 proc., a w 2060 roku będzie to już niemal 1/3 Polaków (32,9 proc.). W dużych miastach będzie to nawet jeszcze więcej, bo od 29 proc. do nawet 40 proc. ludności. Na tak wysoki wzrost procentowego udziału osób starszych wśród Polaków wpływa nie tylko zmniejszająca się liczba urodzeń, ale również malejący odsetek osób w wieku, gdy można zostać rodzicem.

W takiej sytuacji liczba biorców emerytur względem tych, którzy aktywnie pracują wciąż będzie się zmieniać, doprowadzając do rosnącej przewagi tych pierwszych. Statystycznie już obecnie na jednego emeryta przypada 1,8 pracownika, a w nadchodzących latach ten stosunek będzie się jeszcze bardziej wyrównywał.

Wiek emerytalny w górę. Ekspertka ostrzega: to niezbędne

Zmniejszająca się liczba osób w wieku produkcyjnym i jednocześnie rosnący odsetek Polaków w wieku emerytalnym doprowadza do sytuacji, gdy znów konieczne jest podjęcie debaty na temat wieku emerytalnego. Prof. Chłoń-Domińczak podkreśliła bowiem w rozmowie z PAP, że choć temat jest politycznie bardzo trudny, "podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne".

W innych krajach Unii Europejskiej podwyższanie wieku emerytalnego nie jest niczym niezwykłym, dochodzi nawet do wydłużania wieku emerytalnego wraz z przedłużającym się trwaniem życia. I tak w niektórych miejscach Europy w perspektywie następnych lat wiek emerytalny wzrośnie do 70. roku życia. Jak podkreśla ekspertka, obecnie standardem na kontynencie jest wiek emerytalny ustalony na 67 lat dla kobiet i mężczyzn.

- Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne i konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń i transferów społecznych w Polsce - przekazała prof. Chłoń-Domińczak.

Wyższy wiek emerytalny to nie tylko sposób na ratowanie systemu ubezpieczeń społecznych. Dłuższa aktywność zawodowa może być także odpowiedzią na rosnący problem niedoboru pracowników. Ich długotrwały niedobór może negatywnie odbić się na funkcjonalności i konkurencyjności polskiej gospodarki.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiek emerytalny | emerytura | emeryci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »