Nowe narzędzie dla przyszłych emerytów. Sejm przegłosował wbrew opinii Senatu

Przyszli emeryci uzyskali dodatkowe możliwości oszczędzania na rzecz poborów emerytalnych. Sejm przyjął europejski indywidualny produkt emerytalny (OIPE). Daje on możliwość odkładania rocznie trzykrotności średniej płacy w gospodarce. O jego odrzucenie wnioskował Senat. Rozporządzenie zmienia bowiem 11 istniejących już ustaw, w tym zasady działania kas oszczędnościowo-kredytowych, które - jak argumentowali senatorowie - nie mają nic wspólnego z OIPE.

Umowę o prowadzenie OIPE będzie można zawrzeć z bankiem, funduszem inwestycyjnym lub zakładem ubezpieczeń, jeśli oferują one taki produkt. Aby zachęcić do dobrowolnego odkładania, oszczędności gromadzone na subkoncie OIPE będą zwolnione z opodatkowania dochodów. Dotyczyć to będzie także dochodów powstałych w momencie wypłaty środków z takiego subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania. 

Ulga nie będzie jednak obowiązywać, jeśli oszczędzający jednocześnie gromadził pieniądze na więcej niż jednym subkoncie. Dlatego z chwilą założenia OIPE każdy będzie musiał złożyć oświadczenie, że nie posiada środków na subkoncie OIPE prowadzonym przez innego dostawcę. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE będzie wynosił 1 proc. zgromadzonego kapitału.

Reklama

Sztywne limity i zasady wypłat

Pieniądze na emeryturę europejską będzie można odkładać od ukończenia 15. roku życia. Zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami, roczny limit wpłat na OIPE będzie równy trzykrotności przeciętnego, miesięcznego, prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. Obecnie kwota ta wynosiłaby maksymalnie 20 tys. 805 zł. Oszczędzający, którzy zmienią miejsce zamieszkania w obrębie UE, będą mogli dalej dokonywać wpłat na subkonto, które wykupili w państwie swojego miejsca zamieszkania. Zachowają przy tym prawo do korzyści związanych z nieprzerwanym inwestowaniem w ten sam produkt.

W zależności od potrzeb, zgromadzone pieniądze będą mogli wypłacić jednorazowo albo w ratach. Prawa takie nabędą oszczędzający po osiągnięciu wieku 60 lat lub po ukończeniu 55 lat i nabyciu uprawnień emerytalnych (po spełnieniu dodatkowych warunków). W razie śmierci oszczędzającego, w umowie o prowadzenie OIPE będzie można wskazać jedną lub więcej osób, które otrzymają zaoszczędzone pieniądze.

Senat kontra OIPE

Przeciwko przyjęciu rozporządzenia Brukseli (2019/1238) wypowiedział się Senat. Sprzeciw senatorów nie dotyczył jednak regulacji dotyczących OIPE, ale faktu, że ustawa zmienia inne, krajowe przepisy dotyczące instytucji finansowych. Jak wykazała Izba Wyższa, zmiany dotyczą łącznie 11 ustaw. 

Najbardziej kontrowersyjna obejmuje spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. “Generalnie rozszerza się kompetencje kas (tzw. SKOK-ów), zbliżając je do banków, aczkolwiek bez objęcia ich systemem nadzoru, pozwala się na członkostwo w kasie spółek: jawnej, partnerskiej i komandytowej oraz przewiduje się możliwość prowadzenia, na rzecz członka kasy, rachunku powierniczego” - czytamy w uzasadnieniu senackiej uchwały o odrzuceniu nowej ustawy.

Jak podnoszono w debacie, dzięki tej ustawie SKOK-i stają się inną instytucją niż dotychczas, “zdecydowanie komercyjną”. Senatorowie zwrócili uwagę, że uregulowania dotyczące SKOK-ów nie są związane bezpośrednio z ustawą o OIPE. Zostały dołączone "niejako przy okazji" co - jak podkreślają - narusza zasady techniki prawodawczej.

Sejm argumentuje

Posłowie argumentowali, że zmiany w ustawie o SKOK-ach wprowadzono zgodnie z rekomendacjami Komitetu Stabilności Finansowej. Mają dotyczyć poprawy i wzmocnienia bazy kapitałowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Głównie chodzi o spełnienie przez kasy wymagań dotyczących m.in. minimalnego poziomu funduszy własnych.

Po odrzuceniu argumentów Senatu i zgody Sejmu ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Większość omawianych przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia. 

ew 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowa emerytura | UE | rozporządzenie | Sejm RP | Senat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »