Od stycznia ZUS wydaje emerytom mLegitymacje

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej; mLegitymację można przechowywać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

ZUS: Można już korzystać z mLegitymacji

- Emerytom i rencistom, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu - i tradycyjnej, i elektronicznej - przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty".

Reklama

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety. Po 1 stycznia br. emeryci lub renciści, którzy chcą otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, muszą złożyć w tej sprawie wniosek.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Jak aktywować mLegitymację ZUS?

  1. Pierwszym krokiem będzie pobranie aplikacji mObywatel z Google Play lub App Store.
  2. Po uruchomieniu aplikacji należy zapoznać się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem użytkowania.
  3. W celu dodania dokumentu do aplikacji należy wybrać na głównym ekranie opcję “Dodaj dokument" lub znak plus.
  4. Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie z listy opcji “Legitymacja emeryta-recisty".
  5. mLegitymacja jest już aktywowana i dostępna z poziomu głównego ekranu aplikacji.
PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | emeryci i renciści | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »