Pracowałeś przed 1999 rokiem? ZUS ma ważny komunikat

ZUS może podwyższyć twoją emeryturę. Szansa dotyczy osób, które pracowały przed 1999 rokiem. Jeśli dostarczymy odpowiednie dokumenty, będziemy mogli liczyć, że wyższa emerytura zostanie wysłana już nawet w następnym miesiącu. Kluczem jest ponowne przeliczenie emerytury.

  • Osoby, które pracowały przed 1999 rokiem, mają szansę na wyższą emeryturę.
  • Wystarczy w tym celu uzupełnić dokumentację składaną przy przechodzeniu na emeryturę.
  • Chodzi o dostarczenie świadectwa pracy, którego nie dostarczyliśmy wcześniej do ZUS.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Możesz mieć szansę na wyższą emeryturę. Powiększone świadczenie przyznawane jest po uzupełnieniu brakującej dokumentacji odnośnie historii pracy.

Jeśli masz więc w domu świadectwo pracy, którego nie złożyłeś wraz ze wnioskiem o przyznanie emerytury, warto jak najprędzej donieść je do ZUS. W efekcie następuje ponowne przeliczenie świadczenia, a to zwykle zwiększa wypłacaną emeryturę.

Reklama

Praca przed 1999 rokiem. Może należeć się wyższa emerytura z ZUS

W 1999 roku miejsce miała reforma emerytalna, która zmieniła cały polski system emerytalny. Poświadczenie aktywności zawodowej przed tym rokiem za pomocą świadectwa pracy było kluczowe, by wyliczyć okresy składkowe i nieskładkowe potrzebne do wyliczenia emerytury.

ZUS wypłaca emeryturę nawet bez kompletu świadectw pracy. Jednak takie świadczenie jest niższe względem tego, które ZUS wysłałby po okazaniu kompletnej dokumentacji.

Jeśli masz braki w świadectwach pracy i wiesz, z którego przedsiębiorstwa, warto zasięgnąć informacji. Firma, w której pracowałeś, wciąż może istnieć. Jeśli tak, powinna posiadać archiwum, z którego powinieneś móc pobrać świadectwo pracy.

W wypadku, gdy firma już nie funkcjonuje, dotarcie do archiwum może być trudniejsze. Jednak ZUS przypomina, że także likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały zwykle swoich następców prawnych. To właśnie u nich powinny być archiwalne dokumenty.

Świadectwo pracy konieczne do emerytury

Jeśli pracowałeś w zakładzie pracy zatrudniającym do 20 osób, łatwiej będzie uzyskać świadectwo pracy. Przed 1999 rokiem składki emerytalne wysyłane były na formularzach imiennych. W większych przedsiębiorstwach takie deklaracje nie były prowadzone. Składki wysyłane były wówczas hurtem za cały zakład.

Jeśli więc pracowałeś w firmie zatrudniającej do 20 osób i to z tego zakładu brakuje świadectwa pracy, wystarczy podać ZUS kilka informacji. Szczególnie ważne są: 

  • adres pracodawcy, 
  • imię i nazwisko właściciela firmy, 
  • numer konta płatnika składek (NKP). 

W sytuacji, gdy ZUS dotrze do papierów potwierdzających odprowadzenie składek, powinien znaleźć na nich imię i nazwisko petenta. To ostatecznie potwierdzi zatrudnienie w określonym zakładzie.

Emerytura bez kompletu dokumentów. Dostaniesz niższe świadczenie

Zatrudnienie w przedsiębiorstwie liczącym powyżej 20 pracowników wiąże się z koniecznością dostarczenia świadectwa pracy. 

Nawet bez kompletu dokumentów można dostać emeryturę, gdy osiągnięty zostanie powszechny wiek emerytalny. Tak uzyskana emerytura będzie niższa, niż po dostarczeniu kompletu papierów. Brakujące dokumenty możesz dostarczyć ZUS po czasie i wystąpić o przeliczenie emerytury. W efekcie zostanie przyznana wyższa emerytura.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »