Pracowałeś przed 1999 rokiem? ZUS zwiększa emerytury

ZUS może podwyższyć emeryturę. Możliwość ta dotyczy osób zatrudnionych przed 1999 rokiem. W wypadku, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzyma od nas odpowiednie dokumenty, będziemy mogli liczyć, że wyższa emerytura zostanie wysłana już w następnym miesiącu.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Możliwe, że masz szansę na wyższą emeryturę z ZUS. Podwyższone świadczenie przyznawane jest, gdy uzupełnimy brakującą dokumentację dotyczącą historii pracy.

Znalezione w domu świadectwo pracy, którego nie złożyliśmy w ZUS składając wniosek o emeryturę, warto prędko donieść do ZUS. Dzięki temu możemy liczyć, że zwiększona zostanie nasza emerytura.

Praca przed 1999 rokiem i wyższa emerytura

W 1999 roku doszło do reformy, która zmieniła system emerytalny. Aby wyliczyć okresy składkowe i nieskładkowe pomagające wyliczyć emeryturę kluczowe jest poświadczenie aktywności zawodowej przed tym rokiem. Pomaga w tym właśnie świadectwo pracy.

Reklama

ZUS może wypłacić emeryturę bez kompletu dokumentów. Wówczas jednak świadczenie jest niższe względem przelewu, który ZUS wysłałby po złożeniu pełnej dokumentacji.

Jeśli brakuje ci świadectw pracy, warto sprawdzić, czy firma, w której pracowałeś, wciąż istnieje. Jeśli dalej jest na rynku, powinna posiadać archiwum. Natomiast jeśli już nie funkcjonuje, dotarcie do archiwum może być trudniejsze, ale wcale nie niemożliwe.

"Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały najczęściej swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty" - przypomina ZUS.

Świadectwo pracy łatwiej dostać z mniejszego zakładu pracy

Jeśli pracowałeś w zakładzie pracy do 20 osób, łatwiej będzie dostać świadectwo pracy. Przed 1999 rokiem składki emerytalne do ZUS zgłaszane były przez pracodawcę na formularzach, podając zatrudnionych z imienia i nazwiska. W większych przedsiębiorstwach imienne deklaracje nie były prowadzone.

W sytuacji, gdy pracowałeś w firmie zatrudniającej do 20 osób i wiesz, że z tego zakładu świadectwa pracy brak, w ZUS podaj kilka informacji, by zlokalizować potrzebne dokumenty. Szczególnie ważne są: 

  • adres pracodawcy, 
  • imię i nazwisko właściciela firmy, 
  • numer konta płatnika składek (NKP). 

Gdy ZUS dotrze do dokumentów potwierdzających odprowadzenie składek, a na nich znajdzie twoje imię i nazwisko, potwierdzi się twoje zatrudnienie w określonym zakładzie.

Emerytura bez kompletu dokumentów. ZUS wypłaca niższe świadczenie

Zatrudnienie przed 1999 rokiem w firmie liczącej powyżej 20 pracowników, wiąże się z koniecznością dostarczenia świadectwa pracy. ZUS wypłaca emeryturę nawet przy brakach w dokumentacji, gdy osiągnięty zostanie powszechny wiek emerytalny.

Taka emerytura będzie niższa, niż po dostarczeniu kompletu papierów. Brakujące dokumenty można jednak dostarczyć ZUS po czasie i wystąpić o przeliczenie emerytury w dowolnym momencie w trakcie jej pobierania. W efekcie zostanie przyznana wyższa emerytura.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »