Pracowałeś w trudnych warunkach? Zobacz, czy należy ci się emerytura pomostowa
Osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego przysługuje specjalne świadczenie pieniężne - emerytura pomostowa. Aby móc je otrzymywać, trzeba jednak spełniać kilka warunków.
Konieczne jest między innymi wykazanie, że praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze była wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat, w tym przynajmniej przez jeden dzień przed 1 stycznia 1999 r. i minimalnie przez jeden dzień po 31 grudnia 2008 r. Pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonują np. górnicy, kominiarze, piekarze, piloci, kierowcy autobusów czy ratownicy medyczni.
Poza tym trzeba być osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 r. i mieć ukończone 55 lat w przypadku kobiet oraz 60 - w przypadku mężczyzn. Z kolei okres składkowy i nieskładkowy pracownika, który chce pobierać świadczenie, musi wynosić dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn - 25. O emeryturę pomostową może ubiegać się osoba, która nie jest związana żadnym stosunkiem pracy. Świadczenie to pobiera się do momentu uzyskania prawa do zwykłej emerytury.
"Jeżeli chodzi o dorabianie na emeryturze pomostowej, funkcjonuje to na podobnych warunkach jak przy normalnej emeryturze. Należy pamiętać, że uzyskiwany przychód może wpłynąć na wysokość świadczenia" - mówi serwisowi infoWire.pl Anna Wojewódzka, kierownik oddziału firmy Jobhouse w Warszawie. Jednak w przypadku gdy osoba będąca na emeryturze pomostowej podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - niezależnie od wysokości przychodu - prawo do pobierania świadczenia jest zawieszane.
Mówi Anna Wojewódzka, kierownik oddziału firmy Jobhouse w Warszawie: