Przyszłe emerytury wzrosną o rekordową kwotę. Waloryzacja kapitału w ZUS najwyższa od 15 lat

W tym roku waloryzacja kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w ZUS wyniesie 14,9 proc., a subkonta 9,9 proc. O tyle Zakład Ubezpieczeń Społecznych podniesie stan naszych środków emerytalnych 1 czerwca. Tak wysokiej waloryzacji nie było od 15 lat. To w konsekwencji przełoży się na przyszłe świadczenia. Co jeszcze wpłynie na ich wysokość?

W czerwcu kapitał emerytalny zgromadzony na kontach ZUS zostanie zwaloryzowany o 14,87 proc. To najwyższy wskaźnik od 2008 roku, choć w ubiegłym roku również był wysoki (14,4 proc.).

Wiadomo, o ile wzrosną przyszłe emerytury. Waloryzacja najwyższa od 15 lat

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej właśnie opublikowało kluczowy wskaźnik. Na wysokość przyszłej emerytury z ZUS składa się: zwaloryzowany kapitał początkowy (do 1998 roku włącznie czyli dotyczy to osób, które pracowały przed 1999 rokiem), zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne (od 1999 roku do miesiąca, który będzie poprzedzał miesiąc przejścia na emeryturę) oraz zwaloryzowane środki znajdujące się na subkoncie w ZUS - w przypadku członków OFE. Dlatego waloryzacja jest tak ważna, bo w dużym stopniu wpływa na przyszłą emeryturę. Dla wysokości świadczenia jakie zostanie wyliczone po zakończeniu aktywności zawodowej największe znaczenie mają składki, które wpływają w początkowych latach pracy, bo one są wielokrotnie waloryzowane.

Reklama

Przyszła emerytura. Co wpływa na jej wysokość?

Jak niedawno tłumaczył w rozmowie z Interią, Paweł Jaroszek członek zarządu ZUS, nowy system, w którym funkcjonujemy od 1999 roku, bardzo mocno powiązał przyszłe emerytury z kwotą odprowadzonych składek i ich waloryzacją. Dlatego, żeby zwiększyć swoją przyszłą emeryturę, trzeba zrobić trzy rzeczy. Po pierwsze starać się pracować na podstawie umów, które są w pełni oskładkowane. Po drugie rozważyć wydłużenie aktywności zawodowej, co sprawia, że kapitał emerytalny nam się kumuluje i jest coroczne waloryzowany. Po trzecie nie tylko pamiętać, ale również korzystać z możliwości dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne - radził odpowiadając na pytanie co zrobić by mieć relatywnie wysoką emeryturę.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »