Ranking funduszy emerytalnych
Polski rynek akcji nie poddał się letnim upałom, które mogły sugerować raczej leniwy odpoczynek a nie intensywny giełdowy handel. Podstawowy indeks giełdowy WIG zyskał w ciągu pierwszego wakacyjnego miesiąca +12,9% i jako jedyny w naszym regionie odreagował cały majowo-czerwcowy spadek.
Jedynym symptomem wakacyjnego czasu mogą być niższe obroty, przy których się to dokonało. Dla niektórych komentatorów to zresztą wystarczający powód, aby uznać lipcową zwyżkę jedynie jako odreagowanie wcześniejszych spadków, a nie powrót do tendencji wzrostowej. Tak czy inaczej, niezależnie od przyszłej koniunktury, lipcowe wyniki na rynku budzą olbrzymi podziw. Warto podkreślić, że tym razem zwyżka dotyczyła również segmentu blue chips oraz małych i średnich spółek. Opisujące koniunkturę w tym segmentach rynku indeksy WIG20 i MIDWIG zyskały w ciągu miesiąca odpowiednio +10,4% oraz +11,3%.
Z dynamicznym zwrotem sytuacji mieliśmy również na rynku obligacji. Po wykreśleniu w ostatnich dniach czerwca przez indeks IROS formacji ?wodospadu? lipiec przyniósł silne odreagowanie, które pozwoliło zakończyć miesiąc na poziomie o 0,8% wyższym niż na koniec półrocza.
Sprzyjająca konfiguracja czynników doprowadziła do silnego wzrostu wartości jednostek rozrachunkowych. Liderem w tym względzie został w lipcu OFE ING NNP, który zanotował wzrost o +5,05%, przy średniej zwyżce na poziomie +4,4%. Nasz benchmark dla funduszy emerytalnych, złożony w 30% ze zmiany wartości indeksu WIG i w 70% ze zmiany wartości indeksu IROS wzrósł w lipcu o +4,3%. Kłopot z jego pokonaniem miało 6 zarządzających.
O wyjątkowości lipcowych wyników może świadczyć to, że poprzednim razem miesięczny wynik przekraczający 5% przytrafił się kilku funduszom dokładnie 3 lata temu, w sierpniu 2003 roku. Pojedynczy przypadek, również dotyczący ING NNP OFE mieliśmy również w lutym 2005.
Gdy zestawimy wyniki uwzględniające cały okres wzrostu od dna korekty w połowie czerwca to okaże się, że najwyższe zyski w tym okresie osiągnęli zarządzający funduszami ING NNP, Nordea i Bankowy. To dość ciekawe zestawienie, gdy porównamy je z zaangażowaniem w akcje. Na koniec lipca dwa pierwsze fundusze należały do grona podmiotów o jednym z najwyższych wskaźników udziału akcji w aktywach (odpowiednio 35,2% oraz 35,7%). W OFE Bankowy udział akcji był zaś na ? najniższym spośród wszystkich funduszy poziomie (29,9%).
Komentarz do rankingów
W lipcowym rankingu w zasadzie bez istotnych zmian. Wśród funduszy które cechuje najkorzystniejsza relacja zysku do ryzyka w horyzoncie długoterminowym (36 miesięcy) nadal znajdziemy te same produkty: OFE Generali, DOM oraz AIG. AIG to fundusz, w którym od pewnego czasu mamy do czynienia z systematycznym pogarszaniem relacji zysk/ryzyko, co powoduje systematyczny spadek ocen w zestawieniu bazującym na danych 12-miesięcznych. Dodatkowo, w ostatnim czasie z PTE AIG odeszły dwie kluczowe osoby, zarządzające portfelem akcji (Robert Garnczarek do PTE Winterthur i Tomasz Adamus do CSAM). Jak każda zmiana na tym stanowisku również i ta może wpłynąć na wyniki funduszu. Oby nie był to wpływ negatywny.
Liderami zestawienia krótkoterminowego zostały, podobnie jak przed miesiącem OFE Generali, Polsat i Pocztylion.
Zespół Analiz Online