OFE
Poniedziałek, 30 września 2024 (15:23)
Aktualizacja Poniedziałek, 30 września 2024 (15:24)
OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny to jedna z form gromadzenia oszczędności emerytalnych, która funkcjonowała w Polsce jako część drugiego filaru systemu emerytalnego.
OFE - najważniejsze informacje
OFE zostały wprowadzone w 1999 roku w ramach reformy systemu emerytalnego, aby umożliwić obywatelom dodatkowe oszczędzanie na emeryturę poprzez inwestowanie części składek emerytalnych w różne instrumenty finansowe.
Uczestnictwo w OFE było dobrowolne, a zgromadzone w nich środki były zarządzane przez prywatne firmy zarządzające funduszami, które inwestowały je na rynkach finansowych, mając na celu zwiększenie wartości zgromadzonych tam kapitałów. Celem OFE było zapewnienie przyszłym emerytom wyższych świadczeń emerytalnych dzięki efektywniejszemu pomnażaniu składek.
System OFE przeszedł znaczne zmiany. W 2014 roku wprowadzono tzw. przekształcenie OFE, polegające na przeniesieniu 51,5% aktywów OFE do ZUS jako środków gwarantowanych, a pozostałe środki nadal były zarządzane przez fundusze. W 2020 roku ustawodawca zdecydował o stopniowym wygaszaniu OFE, przekształcając je w Indywidualne Konta Emerytalne lub umożliwiając przeniesienie środków do ZUS.
Do kiedy trzeba podjąć decyzję czy należeć do OFE?
Rzecznik Finansowy informuje, że od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) oraz osoby objęte powszechnym ubezpieczeniem emerytalnym, które do tej pory nie były związane z OFE będą miały możliwość złożenia deklaracji dotyczącej sposobu gromadzenia środków na emeryturę.
Wcześniejsze oświadczenia z lat 2014 i 2016 nie skutkowały rezygnacją z członkostwa w OFE. Oświadczenie z 2014 roku dotyczyło przekazywania składek do OFE od lipca tegoż roku, a oświadczenie z 2016 roku aktualizowało tę metodę przekazywania. Obecnie brak złożenia oświadczenia nie będzie automatycznie oznaczało przekazywania całej składki do subkonta w ZUS.
W nadchodzącym oknie wyboru będzie można zdecydować czy składka emerytalna ma być w całości zapisana na subkoncie w ZUS, czy część składki ma być inwestowana w OFE.
Ubezpieczeni członkowie OFE mogą również zmienić fundusz, z którym współpracują, ale muszą pamiętać o zawarciu nowej umowy z wybranym OFE. Decyzja o nieprzekazywaniu składek do OFE nie oznacza rezygnacji z członkostwa, a zgromadzone środki pozostaną w funduszu. W przeciwnym razie składka będzie w całości zapisana na subkoncie w ZUS.
Osoby niezrzeszone w OFE, ale objęte powszechnym ubezpieczeniem emerytalnym, będą miały możliwość dołączenia do OFE poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia i wybór funduszu. Należy jednak pamiętać o konieczności zawarcia umowy z OFE w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia.
Brak złożenia oświadczenia skutkować będzie kontynuacją dotychczasowej metody gromadzenia środków emerytalnych.
Kto nie musi składać oświadczenia o OFE?
Nie ma potrzeby składania oświadczenia przez osoby, które nie zamierzają zmieniać ustalonego wcześniej sposobu dystrybucji składki emerytalnej oraz przez tych, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny w ciągu najbliższych 10 lat. Dla nich aktywny jest tzw. „suwak bezpieczeństwa”, który zapewnia stopniowe przenoszenie środków z OFE do ZUS, aby zabezpieczyć zgromadzone fundusze przed potencjalną utratą wartości.
Osoby, które do tej pory nie były członkami OFE, a chciałyby, aby część ich składki była kierowana na konto w wybranym OFE, powinny zawrzeć umowę z funduszem w ciągu czterech miesięcy od daty złożenia oświadczenia.
Złożone oświadczenie dotyczy wyłącznie przyszłych składek. Środki, które zostały już rozdysponowane na podstawie decyzji podjętej podczas poprzedniego okna transferowego, pozostają w miejscu, które zostało wówczas wybrane.
Ostatnia możliwość zmiany miała miejsce w 2016 roku, a okno transferowe w 2020 roku nie zostało otwarte z powodu pandemii. Następna okazja do zmiany nastąpi za cztery lata, w 2028 roku.
Składka emerytalna wynosi 19,52% podstawy wymiaru, takiej jak wynagrodzenie, z czego 12,22% jest przekazywane na indywidualne konto w ZUS, stanowiące tzw. I filar, a pozostałe 7,3% trafia na II filar.
W ramach II filaru ubezpieczony ma możliwość wyboru przeznaczenia składki:
- Może przekazać 2,92% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) i pozostałe 4,38% na subkonto,
- Alternatywnie, może zdecydować o przekazaniu całej kwoty, czyli 7,3% podstawy wymiaru składki, na subkonto w ZUS.
Jak sprawdzić ile środków mam w OFE?
Aby sprawdzić, ile kapitału zgromadziłeś w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE), wystarczy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub przez bankowość internetową.
Po zalogowaniu należy przejść do zakładki "Ubezpieczony", wybrać "Informacje o stanie konta" i sprawdzić sekcję OFE. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o dacie zawarcia umowy, dacie rejestracji oraz bieżącym stanie zgromadzonych środków.
Czy można dziedziczyć OFE?
Środki zgromadzone na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE) mogą być przekazywane po śmierci ich posiadacza małżonkowi lub innym osobom wskazanym przez zmarłego. Jeśli zgromadzono te środki podczas wspólności majątkowej małżeńskiej, połowa z nich automatycznie przechodzi na konto ZUS lub rachunek OFE drugiego małżonka.
Reszta środków jest rozdzielana wśród osób wyznaczonych przez zmarłego. W sytuacji, gdy zmarły nie określił beneficjentów, o podziale jego środków decyduje sąd.
Jak wypłacane są środki z OFE?
Środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE) nie mogą być wypłacane ani przed przejściem na emeryturę, ani po niej. Na dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez uczestnika, fundusze z OFE są stopniowo przekazywane na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Przed osiągnięciem wieku emerytalnego, całość zgromadzonych środków zostaje przeniesiona i zaliczona do przyszłej emerytury.
Temat OFE znajdziesz również w serwisie:
OFE - Wiadomości
-
OFE albo ZUS? Był wybór, okienko już zamknięte. Następne za 4 lata
Wtorek, 13 sierpnia (06:50)Polacy tym razem nie skorzystali z pierwszego od ośmiu lat okienka transferowego i na zmianę decyzji w sprawie ZUS czy OFE zdecydowała się jedynie garstka. W praktyce ma to znaczenie... -
Od czego zależy wysokość emerytury? O tym musisz pomyśleć zawczasu
Niedziela, 11 sierpnia (06:39)Wciąż odwlekasz myślenie o odkładaniu na przyszłość? Później może nie być czego odwlekać. Im wcześniej podejmiesz decyzje odnośnie do swojego życia po zakończeniu kariery zawodowej, tym... -
Felieton Gwiazdowskiego: Piramida ZUS
Piątek, 26 lipca (06:50)"Widmo straszy Europę. Widmo zbankrutowanego państwowego, repartycyjnego systemu emerytalnego, który niepodzielnie panuje w Europie przez niemal całe obecne stulecie" - zaczął swoją... -
Dziedziczenie środków z ZUS po zmarłych. Dają aż 60 tys. zł
Środa, 17 lipca (10:08)ZUS pozwala na dziedziczenie środków po bliskich. Pieniądze wypłacane są jednak tylko po złożeniu wniosku o wypłatę środków po zmarłym bliskim. Dopiero w takim wypadku można otrzymać... -
Jeszcze tylko do końca lipca można zdecydować o swojej składce emerytalnej. Część może iść do OFE albo ZUS
Środa, 17 lipca (07:00)Jeszcze tylko do 31 lipca 2024 roku otwarte jest okno transferowe; w tym czasie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej - na subkonto w ZUS czy do OFE. Jeśli ktoś... -
Czy wiesz, gdzie trafiają pieniądze z twoich składek emerytalnych? ZUS czy OFE?
Poniedziałek, 24 czerwca (06:40)W Polsce system emerytalny opiera się na trzech filarach, a pieniądze ze składek mogą trafiać do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), na subkonto w ZUS i OFE (Otwarte Fundusze... -
Urodziłeś się po 1968 roku? ZUS daje czas do lipca, trzeba podjąć decyzję
Sobota, 15 czerwca (07:59)Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze do końca czerwca ma otwarte okno transferowe w sprawie składki emerytalnej. To pierwszy raz od 8 lat. Urodzeni po 1968 roku, którym zostało do... -
Masz szansę odziedziczyć pieniądze z ZUS. Nawet 60 tys. zł
Czwartek, 13 czerwca (06:10)ZUS pozwala na dziedziczenie środków z subkonta po bliskich. Pieniądze nie są jednak wydawane automatycznie, konieczne jest złożenie wniosku. Dopiero wówczas można otrzymać środki z...
OFE - Wideo
-
Kto ukradł pieniądze z OFE?
Wtorek, 7 listopada 2023 (09:00)OFE działały jak „czarna dziura”, co tam wpadało, to nie wypadało – mówi Robert Gwiazdowski.