Renta wdowia. Ile będzie mogła zyskać wdowa lub wdowiec? [wyliczenia]

Sejm już od dłuższego czasu pracuje nad wprowadzeniem nowego świadczenia, którego celem jest wsparcie finansowe po śmierci współmałżonka. Wiemy już, ile będzie wynosić renta wdowia i na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy. Kto może otrzymać rentę wdowią i ile wynosi świadczenie?

Co to jest renta wdowia?

Projekt dotyczący renty wdowiej jest szczególnie ważny z powodu zmian demograficznych zachodzących w polskim społeczeństwie - podkreślała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister MRPiPS. Proponowane rozwiązanie ma być bowiem odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną, jaką jest wsparcie finansowe dla wdowy lub wdowca.

Renta wdowia to świadczenie podobne do renty rodzinnej, która w Polsce funkcjonuje już od lat. W przypadku renty rodzinnej jednak wnioskujący musiał całkowicie zrezygnować z własnej emerytury na rzecz emerytury zmarłego współmałżonka. Niestety często zdarzało się, że taka emerytura nie wystarczała na życie.

Renta wdowia ma niejako rozwiązać ten problem, ponieważ nie wymaga ona, żeby współmałżonek w całości rezygnował ze swojego świadczenia.

Komu przysługuje renta wdowia?

Renta wdowia przysługuje po śmierci współmałżonka osobom, które z tego powodu znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Prawo do renty przysługiwać będzie wtedy, gdy zmarły miał prawo do emerytury lub jej uzyskania, do emerytury pomostowej, do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, lub gdy miał prawo do renty, lub jej uzyskania.

Reklama

Renta wdowia przysługuje współmałżonkowi, który spełni co najmniej jeden z poniższych warunków:

●      skończył 50. rok życia lub stał się niezdolnym do pracy w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka,

●      ma pod opieką dziecko uprawnione do renty rodzinnej,

●      ma pod opieką dziecko niezdolne do samodzielnej egzystencji lub pracy.

Jak wypłacana będzie renta wdowia? Będą dwa warianty świadczenia

 Według planów wysokość renty wdowiej nie może przekroczyć 3-krotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co obecnie wynosi około 9815,52 zł.

Renta wdowia będzie wypłacana w dwóch wariantach:

  1. Wdowiec lub wdowa może skorzystać z renty rodzinnej po zmarłym, która następnie zostanie powiększona o 50 proc. przysługującej emerytury, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej wojskowej lub policyjnej albo
  2. Osoba uprawniona otrzyma wypłacaną emeryturę, świadczenie emerytalne lub rentę powiększoną o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.

Po zatwierdzeniu ustawy ma zostać stworzony specjalny kalkulator, dzięki któremu potencjalni wnioskodawcy będą mogli wyliczyć, jaki wariant będzie im się najbardziej opłacał.

Ile wyniesie renta wdowia 2024?

Ze względu na to, że koszt wprowadzenia renty wdowiej szacuje się na aż 8-10 mld złotych, ma ona być wprowadzana w tzw. modelu kroczącym. Oznacza to, że na początku wypłacane będzie 15 proc. dodatkowego świadczenia, później 20 proc., a docelowo renta wdowia ma być wypłacana w wysokości 50 proc.

Ile będzie wynosić renta wdowia? Poniżej przedstawiamy wstępne wyliczenia przy założeniu, że współmałżonek otrzymuje 2200 zł brutto renty, zaś renta zmarłego współmałżonka wynosi 2500 zł brutto:

  1. Wskaźnik 15 proc. - renta wdowia wyniesie 375 zł, a więc współmałżonek otrzyma 2575 zł brutto,
  2. Wskaźnik 20 proc. - renta wdowia wyniesie 500 zł, a współmałżonek otrzyma 2700 zł brutto,
  3. Wskaźnik 50 proc. - renta wdowia wyniesie 1250 zł, a współmałżonek otrzyma 3450 zł brutto.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: renta | Renta Wdowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »