Resort rodziny chce zmian, ale minister finansów nie ma na to funduszy. Chodzi o świadczenie dla seniorów

Waloryzacja świadczenia honorowego oznaczałaby rosnące koszty z tytułu wypłaty dodatkowej emerytury dla stulatków. Obecnie otrzymują oni świadczenie w wysokości, która została ustalona w momencie osiągnięcia przez nich wieku 100 lat. Po zmianach kwota ta mogłaby być waloryzowana raz w roku. Ale czy jest na to szansa? W rządzie nie ma jednomyślności w tej kwestii.

Specjalny dodatek wypłacany seniorom, którzy ukończyli 100 lat, to świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono niezależnie od otrzymywanej emerytury. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zmian w jego wysokości.

Świadczenie honorowe. Czy jest szansa na waloryzację?

Resort rodziny znalazł pewną lukę w przepisach, którą teraz chce uzupełnić - czytamy w "Fakcie". Obecnie świadczenie honorowe wypłacane jest w wysokości tzw. kwoty bazowej. Ta wynosi 6246,13 zł brutto w 2024 roku. Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zauważa, że ta kwota nie jest jednak waloryzowana , co sprawia, że senior, któremu świadczenie honorowe już zostało przyznane, otrzymuje je w tej samej wysokości do końca życia.

Reklama

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu rodziny, postanowiła taką poprawkę w przepisach uwzględnić. Szefowa resortu rodziny chce, aby świadczenie honorowe było waloryzowane co roku 1 marca.

"Przyjęcie powyższego mechanizmu ustalania wysokości świadczenia honorowego z jednej strony zapewni, że świadczenie honorowe corocznie będzie wzrastać, analogicznie jak świadczenia emerytalno-rentowe, z drugiej zaś zapewni wysokość świadczenia jednakową dla wszystkich osób uprawnionych, niezależnie od momentu ukończenia 100 lat życia" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, który publikuje "Fakt".

O ile bowiem wysokość świadczenia honorowego rośnie z każdym rokiem - ponieważ kwota bazowa, która obowiązuje w dniu ukończenia przez przyszłego beneficjenta setnych urodzin, co roku jest wyliczana w ten sposób, że 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni jest pomniejszane o składki na ubezpieczenia społeczne - to już po przyznaniu go danemu seniorowi przez kolejne lata życia wypłacane jest co roku w tej samej wysokości.

Resort finansów: Ustalenia były inne

Zmiany w świadczeniu honorowym zapowiadane były już na początku roku, jednak dotyczyły one wyłącznie zmiany podstawy prawnej wypłaty tego świadczenia

"Aktualny projekt ustawy zawiera zmiany w mechanizmie ustalania wysokości świadczenia honorowego, generując dodatkowe koszty dla budżetu państwa w najbliższych latach" - informuje w piśmie do resortu rodziny wiceszef Ministerstwa Finansów Jurand Drop.

Koszt samego podwyższenia świadczenia w tym roku sięgnąłby 20 mld zł. Na ten moment świadczenie honorowe otrzymuje ok. 2 tys. osób. Proponowanymi zmianami w ustawie zajmie się teraz rząd. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »