Reklama

Rozpoczyna się wypłata trzynastych emerytur

Pierwsi emeryci i renciści mają już na kontach dodatkowe świadczenie tzw. trzynastą emeryturę, która wypłacana jest od dzisiaj.

Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, tzw. trzynastki wypłacane są razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień. Prezes wyjaśniła, że aby otrzymać dodatkowe pieniądze nie trzeba składać żadnych wniosków, gdyż świadczenie przekazywane jest z urzędu. Jego wysokość to 1200 złotych brutto, czyli na rękę 981 złotych.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dodatkowe świadczenie otrzyma około 9 milionów emerytów i rencistów a na jego wypłatę rząd przeznaczył blisko 12 miliardów złotych. Osoby, których emerytura czy renta nie jest wpłacana na konto, a które objęte są kwarantanną nie muszą się martwić, że "trzynastka" nie dotrze do nich na czas.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Jak zapewniła IAR rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek, poczta dostarcza emerytury i renty na bieżąco z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności. Gotówka odliczana jest komisyjnie i umieszczana w specjalnej kopercie. Koperta zostaje doręczona po uprzednim kontakcie telefonicznym. O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się też martwić osoby z długami. "Trzynastki" nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe.

Dowiedz się więcej na temat: emerytura | trzynasta emerytura | wypłata emerytur

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama