Seniorzy muszą wiedzieć. Tak można wyliczyć emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy wyliczaniu świadczenia emerytalnego bierze pod uwagę kilka czynników. Choć dla wielu osób samodzielnie wyliczenie emerytury wydaje się zbyt trudnym zadaniem, to obecnie możemy w prosty sposób oszacować nasze przyszłe świadczenie. Jak to zrobić?

Jak ZUS oblicza się emeryturę?

W Polsce najniższa emerytura przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz mają co najmniej 20 lat (w przypadku kobiet) oraz 25 lat (w przypadku mężczyzn) okresów składkowych i nieskładkowych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy obliczaniu świadczenia emerytalnego bierze z kolei pod uwagę podstawę obliczenia emerytury oraz średnie dalsze trwanie życia. Do ustalenia podstawy obliczenia emerytury natomiast pod uwagę bierze się:

Reklama
  1. Zwaloryzowany kapitał początkowy,
  2. Zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne,
  3. Zwaloryzowane środki zapisane na subkoncie w ZUS, jeżeli jesteśmy członkiem OFE.

Natomiast średnie dalsze trwania życia to przewidywana liczba miesięcy, przez które dana osoba będzie pobierać świadczenie. Tablice średniego dalszego trwania życia są co roku ogłaszane przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim i są one podstawą do obliczenia emerytur na wnioski od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku.

Aby obliczyć emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzieli podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia.

Jak samodzielnie obliczyć świadczenie emerytalne?

Samodzielne obliczenie emerytury według podwyższonego wzoru może być nieco skomplikowane. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił jednak kalkulator emerytalny, dzięki któremu możemy samodzielnie oszacować nasze przyszłe świadczenie emerytalne.

Kalkulator emerytalny znajduje się na naszym koncie w PUE ZUS. Wystarczy zalogować się do konta, wybrać opcję “Ubezpieczony", a następnie w Panelu Ubezpieczonego wybieramy opcję “Kalkulator emerytalny". Następnie wybieramy “Emerytura na nowych zasadach", a kalkulator podpowie nam planowany rok przejścia na emeryturę. Następnie klikamy “Oblicz emeryturę", a pola automatycznie wypełnią się danymi z naszego konta ZUS.

System poprosi nas również o uzupełnienie procentu przeciętnego wynagrodzenia - w tym celu wystarczy kliknąć “Uzupełnij", a następnie “Oblicz". W ten sposób otrzymamy prognozowaną wysokość naszej emerytury.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość świadczenia emerytalnego oprócz ww. czynników, będzie również zależna od naszego stażu pracy. Mianowicie im więcej odłożonych składek na ubezpieczenie społeczne, tym wyższe powinno być nasze świadczenie.

Staż pracy to łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, umowy mianowania lub wyboru. Do stażu pracy zgodnie z przepisami wlicza się okresy składkowe i nieskładkowe, do których zalicza się m.in.:

  • okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne,
  • okres czynnej służby wojskowej,
  • okres działalności kombatanckiej,
  • okres pracy w służbach mundurowych,
  • okres pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego,
  • okres pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia,
  • okres pobierania nauki w szkole oraz na studiach doktoranckich,
  • okres pracy za granicą potwierdzony odpowiednimi dokumentami,
  • okres pobierania zasiłku i świadczenia przedemerytalnego.

Wszystkie wymienione okresy składkowe i nieskładkowe muszą zostać potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

WB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »