Seniorzy w czasie pandemii wydają mniej?

Spora część seniorów deklaruje, że w czasie pandemii wydaje mniej na codzienne potrzeby. Jednak wielu z nich mówi o niepewności i strachu, jakie towarzyszą im w tych trudnych czasach.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Aż 35 proc. emerytów twierdzi, że w dobie pandemii, ich codzienne wydatki są mniejsze - wynika z badań przeprowadzonych przez Fundusz Hipoteczny DOM.
W tej grupie są zarówno osoby, które wydają "raczej mniej" (24 proc.) oraz te, które zdecydowanie zaciskają pasa (11 proc.).

Co ciekawe, blisko 30 proc. seniorów przyznaje, że w obecnej sytuacji wydaje więcej pieniędzy niż przed pandemią. Część z nich deklaruje, że większe wydatki wiążą się z robieniem zapasów, a to z kolei wynika z niepewności o przyszłość.

Reklama

Ankietę przeprowadzono wśród osób powyżej 60. roku życia. Zapytano ich m.in. o to jak radzą sobie podczas kwarantanny, które rzeczy doskwierają im najbardziej oraz jak kształtują się ich wydatki.

W tej ostatniej kwestii badanych można byłoby podzielić na trzy, niemalże równe, grupy. Pierwsza z nich deklarowała, że podczas kwarantanny oszczędza (35 proc.), druga, że wydaje wręcz więcej (30 proc.). Trzecia grupa to osoby, które nie zauważyły żadnej różnicy, żyją na tym samym poziomie i wydają podobne kwoty aniżeli przed pandemią (32 proc.).  

Seniorzy zapytani o to, czy ich bliscy oczekują jakiegoś wsparcia w czasie kwarantanny, przyznają w większości przypadków, że nie ma takich oczekiwań ze strony dzieci, wnuków, czy innych członków rodziny, bo tamci radzą sobie sami - tak odpowiedziało 65 proc. osób biorących udział w ankiecie. Co dziesiąty emeryt (12 proc.) przyznał natomiast, że bliscy oczekują takiej pomocy, dlatego stara się im ją zapewnić.

Trzeba przypomnieć, że seniorzy od zawsze wspierali swoich bliskich w wielu aspektach życia. Mowa nie tylko o wsparciu w organizacji życia, czy opiece nad dziećmi, ale także pomocy finansowej. Najwięcej badań i opracowań naukowych dotyczy zresztą tego ostatniego obszaru.

Z raportu opublikowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że ponad połowa emerytów wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki.  Co piąty z nich przeznacza na ten cel ponad 500 zł miesięcznie, a ponad połowa twierdzi, że wspiera bliskich kwotą nie wyższą niż 300 zł. Jednocześnie seniorzy uważają się za niezależnych finansowo i 86 proc. przyznaje, że nie oczekuje jakiekolwiek pomocy w zamian, bo taka pomoc nie jest im zwyczajnie potrzebna.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | emerytura | renty | starość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »