Ten dokument potwierdzi staż pracy zamiast świadectwa. Może zwiększyć emeryturę

Do otrzymania emerytury w co najmniej minimalnej wysokości (w 2024 roku to 1620,65 zł "na rękę") niezbędne jest posiadanie minimum 20 lat stażu pracy (kobiety) i 25 lat (mężczyźni). To, że byliśmy zatrudnieni w danym miejscu i w danym czasie, najczęściej dokumentuje świadectwo pracy. Jeżeli, z różnych przyczyn, nie posiadamy go, ale znajdziemy swoją starą legitymację ubezpieczeniową, to wpisy w niej zawarte mogą mieć istotny wpływ na kwotę świadczenia.

Legitymacja ubezpieczeniowa - co to jest?

Każda osoba, która ubiega się o świadczenie emerytalne, jest zobowiązana do przedstawienia odpowiednich dokumentów potwierdzających okresy składkowe. Podstawowym dokumentem wykorzystywanym w tej sprawie jest świadectwo pracy, jednak nie tylko ono będzie honorowane przez ZUS. 

Legitymacja ubezpieczeniowa to jeden z dokumentów, który możemy wykorzystać do potwierdzenia okresów składkowych. Na podstawie legitymacji ubezpieczeniowej i zawartych w niej wpisów można bowiem wykazać zatrudnienie u danego pracodawcy oraz jak długo ono trwało. Na jej podstawie można też określić wysokość uzyskiwanych wówczas zarobków. 

Reklama

Co powinna zawierać legitymacja ubezpieczeniowa?

Legitymacje ubezpieczeniowe sporządzane były na specjalnym druku dołączonym jako załącznik do ustawy w sprawie wzorów i trybu wystawiania legitymacji ubezpieczeniowych z dnia 16 maja 1991 r.

W legitymacji ubezpieczeniowej powinny znaleźć się informacje, takie jak m.in.:

  • dane osobowe pracownika,
  • dane osobowe członków rodziny pracownika podlegający ubezpieczeniu,
  • miejsce zamieszkania,
  • poświadczenia uprawnień do świadczeń leczniczych,
  • poświadczenia okresów zatrudnienia,
  • coroczne poświadczenie wysokości otrzymywanego wynagrodzenia.

W sytuacji, gdy pracownik pracował w dwóch lub więcej zakładach pracy, wówczas otrzymywał tylko jedną legitymację ubezpieczeniową.

Jak uzyskać legitymację ubezpieczeniową?

Obecnie nie ma możliwości uzyskania legitymacji ubezpieczeniowej. Od 1 stycznia 2010 r. ZUS zrezygnował z ich wydawania, dlatego z legitymacji mogą skorzystać wyłącznie osoby, które przed tym terminem, uzyskały ją od zakładu pracy.

Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia okresów składkowych?

Obecnie, aby potwierdzić prawo do świadczeń i okresy składkowe można skorzystać z szeregu innych dokumentów, które potwierdzają opłacanie składek. Można do tego wykorzystać m.in. dowody opłacenia składek lub aktualne zaświadczenia z zakładu pracy.

W przypadku braku ww. dokumentów oraz świadectwa pracy, okresy składkowe można przedstawić za pomocą m.in.:

  • umowy o pracę,
  • wpisów w starym dowodzie osobistym,
  • legitymacji służbowych lub/i związków zawodowych,
  • pism, które kierował do pracownika pracodawca, np. o powołaniu itd.,
  • kopii lub odpisów dokumentacji osobowej, lub płacowej wydanych przez jednostkę upoważnioną do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy.

Jeżeli pracownik nie dysponuje ww. dokumentami, a zakład pracy został zlikwidowany, to niektóre okresy składkowe można również potwierdzić zeznaniami świadków, czyli np. byłych współpracowników. 

Na stronie ZUS znajduje się baza zlikwidowanych zakładów pracy. Dobrze jest sprawdzić, czy firma, u której czas pracy nie jest możliwy do udokumentowania, znajduje się w tej bazie. Jeśli można ją znaleźć w systemie, otrzymamy informacje o miejscu przechowywania akt (w tym danych osób zatrudnionych, okresach pracy itp).

Gorzej, jeśli zlikwidowany zakład pracy oddał dokumenty do archiwów nierejestrowanych. Najwięcej problemów z udokumentowaniem stażu pracy mają osoby zatrudnione przed 1999 rokiem w firmach zlikwidowanych niedługo po tym czasie.

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | staż pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »