Ulgi i zniżki czekają na emerytów. 773. tys. osób skorzystało
Ulgi, zniżki i uprawnienia pod ręką - to czeka emerytów, na których telefonie pojawi się mLegitymacja, elektroniczna legitymacja emeryta. Obecnie korzysta z niej już ponad 770 tys. osób w całej Polsce, jak przyznał rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski. mLegitymacja dostępna jest w aplikacji mObywatel.
- Z elektronicznej legitymacji emeryta-rencisty, czyli z mLegitymacji, korzysta już 773 tys. osób.
- mLegitymacja otwiera drogę zniżek, ulg i uprawnień przeznaczonych tylko dla emerytów i rencistów.
- Nie trzeba mieć plastikowej legitymacji, jeśli mamy mLegitymację i na odwrót.
Tradycyjnie emerytom i rencistom wydawana jest plastikowa legitymacja, która jest poświadczeniem ich statusu. Potrzebna w komunikacji miejskiej, u lekarza czy w urzędzie legitymacja może zostać zastąpiona elektroniczną wersją, którą stanowi mLegitymacja. Jak chwali się ZUS, aplikację pobrało już ponad 773 tys. osób.
Od 2023 roku ZUS wprowadził możliwość posiadania elektronicznej legitymacji emeryta i rencisty, jest to mLegitymacja. W pełni zastępuje ona fizyczną legitymację, która daje seniorom szereg uprawnień, ulg i zniżek. Posiadacze mLegitymacji mają szansę chociażby na darmowe przejazdy komunikacją miejską.
- Wystarczy mLegitymację pokazać na ekranie smartfonu. W ten sposób senior potwierdza, że jest uprawniony zarówno do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych jak i przysługujących mu ulg oraz zniżek np. na bilety komunikacyjne czy do kina - przekazała Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Każdy emeryt i rencista może od ręki uzyskać mLegitymację. ZUS wystawia ją bowiem automatycznie wszystkim osobom z prawem do emerytury czy renty. Aby mLegitymacja znalazła się na naszym telefonie trzeba wykonać kilka kroków. Oto one:
- Pobieramy aplikację mObywatel z Google Play lub App Store.
- W aplikacji mObywatel po zalogowaniu wybieramy opcję "dodaj dokument".
- Z listy dokumentów wybieramy "Legitymacja emeryta-rencisty".
- Po chwili dostęp do mLegitymacji będzie możliwy z głównego panelu mObywatela.
ZUS przypomina, że jeśli pobieramy mObywatela po raz pierwszy specjalnie, trzeba uprzednio potwierdzić tożsamość w aplikacji. Weryfikacja w aplikacji możliwa jest dzięki fizycznemu dowodowi osobistemu. Jeśli wcześniej potwierdziliśmy swoją tożsamość poprzez dodanie dowodu osobistego do mObywatela, nie jest konieczna żadna weryfikacja.
- Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty - tłumaczy Kowalska-Matis.
Nie trzeba posiadać plastikowej legitymacji i mLegitymacji naraz. Klienci ZUS mogą korzystać zarówno z plastikowej legitymacji, jak i wersji elektronicznej, ale zauważalna jest tendencja do rezygnacji z wersji plastikowej. ZUS podkreśla, że tak samo honorowana jest jedna legitymacja i druga.
Przemysław Terlecki