Reklama

Waloryzacja czerwcowa w ZUS. O ile wzrósł twój kapitał na emeryturę?

ZUS dokonał corocznej waloryzacji kapitału emerytalnego 24 milionów Polaków. Stan kont i subkont przyszłych emerytów zwiększył się o 281 mld zł. Jak sprawdzić, ile zyskaliśmy na indywidualnym koncie PUE w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?

  • W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont o 7,07 proc.
  • O 281 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek w ZUS.

Czerwcowa waloryzacja. Jak sprawdzić kapitał emerytalny w ZUS?

ZUS poinformował, że jak co roku w czerwcu zwaloryzował kapitał emerytalny ok. 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.

- W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont o 7,07 proc. Łącznie o 281 miliardów złotych zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych - przekazała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Reklama

Podano, że dane z dokonanych waloryzacji rocznych widoczne są już na kontach ubezpieczonych, a od najbliższego weekendu będą również udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Co daje waloryzacja składek i waloryzacja subkonta w ZUS?

ZUS zapewnił, że wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury.

- Przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisaliśmy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 79 tys. zł - wskazano.

Zakład podał, że wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie (9,20 proc. w 2019 r., 8,94 proc. w 2020 r.). 

Z kolei w 2021 r. stan kont wzrosły o 5,41 proc., a stan subkont o 5,23 proc. Nieco niższy wskaźnik waloryzacji był konsekwencją niższego wpływu składek emerytalnych w pierwszym roku pandemii - zaznaczono w informacji ZUS.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »