​Składki ZUS w 2022 roku. Aktualne stawki - kto ile zapłaci?

Jak co 365 dni, nowy rok niesie ze sobą pewne zmiany dotyczące przepisów prawa oraz rozliczeń. Zmiany nie mogły więc ominąć składek ZUS, pobieranych od przedsiębiorców. Jeśli posiadasz własną firmę, upewnij się, ile będziesz musiał płacić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czym jest i co zawiera składka ZUS?

Składka ZUS to obowiązkowa składka płacona przez każdego przedsiębiorcę oraz pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składka ta obejmuje ubezpieczenie rentowe  
i emerytalne, zdrowotne i chorobowe, ubezpieczenie wypadkowe, a oprócz tego Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. 

Dzięki tym składkom mamy możliwość otrzymać zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, emeryturę, rentę czy odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Należy pamiętać natomiast, że nie wszystkie składki są obowiązkowe i część z nich jest wyłącznie dobrowolna.  

Reklama

Kto płaci składki ZUS?

Obowiązek płacenia składek ZUS spoczywa na każdej osobie, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, czyli na: 

  • Każdej osobie posiadającej zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą; 
  • Twórcy oraz artyście; 
  • Osobie odpowiedzialnej za prowadzenie publicznych oraz niepublicznych placówek oświatowych; 
  • Wspólnikach jednoosobowych spółek jawnych, komandytowych, partnerskich oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; 
  • Osobie, która ma swoją działalność w zakresie wolnego zawodu (wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnychosób wykonujących czynności bezpośrednio związane z danym zawodem). 

Oprócz powyższych należy wspomnieć również o tym, że składki zobowiązany jest płacić też wspólnik osób prowadzących pozarolniczą działalność. Wyjątkiem z powyższej listy  są zleceniobiorcy, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Osoby te nie podlegają ani obowiązkowej, ani dobrowolnej składce na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.  

Składka ZUS w 2022 roku. Kto ile i kiedy zapłaci?

Składki ZUS trzeba płacić co miesiąc, niezależnie od tego, jaki dochód osiągnęła firma w danym okresie. Wyjątkiem była sytuacja aktywnej tarczy antykryzysowej, kiedy to firmy zgłoszone do projektu były zwolnione ze wszelkich składek (później otrzymały to wyłącznie wybrane sektory działalności). 

Właściciele przedsiębiorstwa, którzy nie mają uprawnień do żadnej ulgi, zobowiązani są  do regulowania składek społecznych oraz zdrowotnych. Składka ta zależna jest od średniego zaplanowanego wynagrodzenia na rok 2022. Należy nastawić się na to, że składka w tym roku będzie większa o ponad 135 zł. Całość składek (wliczając w to również składkę chorobową) wynosić będzie 1211,28 zł. 

Różnica w składkach występuje również w przypadku osób pozostających na ryczałcie. 

Przy takiej formie rozliczeniowej zmieniła się kwestia ubezpieczenia zdrowotnego, które zależne jest od przychodów z ostatniego kwartału. W związku z faktem, iż rozliczenie ostatniego kwartału 2021 roku  nie jest jeszcze w pełni zrealizowane przez przedsiębiorców, kwoty poniżej są mocno szacunkowe. 

  • Łączny roczny przychód poniżej 60 tys. złotych = 318,60 zł; 
  • Łączny roczny przychód powyżej 60 tys. złotych = 531 zł; 
  • Łączny roczny przychód powyżej 300 tys. złotych = 955,80 zł.  

Składka ZUS dla nowej działalności gospodarczej działa na nieco innych zasadach.  

Nowi przedsiębiorcy przez okres dwóch lat płacą tzw. Mały ZUS, czyli niższe składki społeczne oraz nie mają konieczności płacenia składek na Fundusz Pracy. W związku z takim sposobem rozliczania łączne składki społeczne dla działalności wynosić będą wraz z chorobowym 285,72 zł. 

Można również skorzystać z tzw. ulgi na start, dzięki której właściciel nowej działalności nie jest zobowiązany do płacenia składek społecznych przez okres 6 miesięcy (za wyjątkiem ubezpieczenia zdrowotnego). 

Jak sytuacja ma się w przypadku składki ZUS za pracownika? Jak co roku zmienia się próg minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. W związku z tym ulega zmianie również wysokość składek, gdyż są one zależne od ogólnego dochodu. W tym przypadku różnica rozliczenia składek w porównaniu do poprzedniego roku to tylko 43,02 zł (w 2021 składka wynosiła 573,44 zł, natomiast w 2022 roku wynosić będzie 616,46 zł). Rozliczenie to dotyczy zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenie

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zmiany w składce zdrowotnej mocno wpływają na rozliczenie każdego przedsiębiorstwa. Dlatego, jeśli nie jest się pewnym konkretnych sytuacji i sposobu rozliczania, warto zapoznać się z FAQ (najczęściej zadawanymi pytaniami) na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | mały ZUS | składka | składki ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »